Zamknij

Areszt za napaść na policjantów pod Empikiem. Mężczyzna rzucał kostką brukową

13.11.2020 17:48
Napaść na policjanta, marsz niepodległości 2020
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Jeden z mężczyzn, którzy zaatakowali policjantów w Święto Niepodległości pod sklepem Empik, trafił do aresztu tymczasowego. Za czynną napaść na funkcjonariusza grozi mu nawet 12 lat więzienia. Do sądu wystosowano do tej pory 18 wniosków o areszt.

O areszcie tymczasowym poinformowała dziś stołeczna policja na swoim profilu na Twitterze. Mundurowi sprecyzowali, że chodzi o jednego z uczestników marszu, który rzucał w policjantów kostką brukową.

Agresor został już wcześniej zatrzymany pod zarzutem czynnej napaści na policjantów. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazała PAP, że w tej sprawie wszczęto już śledztwo z artykułu Kodeksu karnego dotyczącego czynnej napaści na funkcjonariuszy policji oraz naruszenia porządku publicznego poprzez rzucanie w policjantów m.in. racami czy kamieniami.

Atakował policję pod Empikiem. Trafił do aresztu

Prokuratura zaznaczyła, że postępowanie dotyczy zdarzenia z 11 listopada spod bramy wejściowej do Empiku. - Doszło do czynnej napaści na funkcjonariuszy policji oraz naruszenia porządku publicznego poprzez rzucanie w policjantów środkami pirotechnicznymi, szklanymi butelkami, kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami - przekazała Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zobacz także

Ogółem chuligani usłyszeli też zarzuty znieważenia, kradzieży, posiadania narkotyków oraz udziału w nielegalnym zbiorowisku oraz bójce. Przed wejściem do sklepu Empik obrzucili policjantów butelkami, kamieniami oraz materiałami pirotechnicznymi. Policja odpowiedziała gazem łzawiącego i bronią gładkolufową. Na ten moment komenda stołeczna wnioskuje o tymczasowy areszt lub policyjny dozór wobec 18 zatrzymanych.

Policja szuka kolejnych agresorów. Udostępniła zdjęcia 

Policja w Warszawie udostępniła dziś również zdjęcia kolejnych uczestników marszu, którzy angażowali się w zamieszki w centrum stolicy.

Zobacz także

- Policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu prowadzą postępowanie dotyczące czynnej napaści na funkcjonariuszy policji na ul. Nowy Świat 15/17. Każdy, kto rozpoznaje widocznych na zdjęciach i nagraniach mężczyzn, proszony jest o kontakt telefoniczny lub osobisty z policjantami prowadzącymi sprawę – przekazali mundurowi.

Po zamieszkach na Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osób. Mundurowi wystawili ponad 260 mandatów, a do sądu trafiło 420 wniosków o ukaranie. Od agresji chuliganów ucierpiało 35 policjantów.

RadioZET.pl/KSP