Targi koni w Skaryszewie: "Biją konie, bo tak trzeba". Wstrząsająca relacja

Sylwia Bagińska
02.03.2020 11:46
Targ koni w Skaryszewie
fot. Radio ZET

Wystartowały "Wstępy 2020" - 300 koni pojawi się na targu w Skaryszewie pod Radomiem, który od lad owiany jest złą sławą. Oficjalnie mają to być pokazy koni szlachetnych i sportowych. Jednak większość hodowców przyznaje, że zwierzęta są tam sprzedawane na rzeź — poinformowała Natalia Żyto z Radia ZET.

Targi w Skaryszewie odbywają się od 400 lat. Jednak od pewnego czasu pojawiają się na nich obrońcy praw zwierząt.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Wystarczy chwila, by zobaczyć, jak rolnicy biją konie - mówią, że tak trzeba, by koń czuł szacunek. Są one ciasno poustawiane, kopią się, zrywają i przewracają - to tutaj norma

- powiedziała Natalii Żyto obrończyni zwierząt.

Zobacz także

Targi koni w Skaryszewie odbywają się od przeszło czterech wieków. Dla wielu osób kojarzą się one ze złym traktowaniem zwierząt, wonią alkoholu i wywożeniem koni na rzeź.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

Natalia Żyto z Radia ZET informuje, że jest znacznie lepiej niż kilka lat temu. Jednak nieprawidłowości widać na każdym kroku. W związku z tym obrońcy praw zwierząt chcą, zamknięcia targu. I tego, aby koń stał się w Polsce zwierzęciem towarzyszącym, jak pies, czy kot.

Koronawirus w Skaryszewie?

Rodzą się pytania o zagrożenie koronawirusem, bo kupcy mogli przyjechać z Włoch. To właśnie tam Polska eksportuje konie na rzeź. O zagrożenie koronawirusem zapytała Norberta Ziemnickiego z fundacji Centaurus Natalia Żyto z Radia ZET.

Zobacz także

Nie jesteśmy w stanie tego określić. To, że ktoś powiedział, że są kupcy z Włoch, nikt nie jest w stanie tego określić. Gmina jest przyszykowana — przy wejściu na targowisko są maty z płynem dezynfekującym. Dzisiaj nasi działacze są w Bodzentynie, w miejscowości oddalonej o około 100 kilometrów stąd. Tam nie ma żadnej fundacji, a tam są Włosi i tiry rzeźne.

Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie w błyskawicznym tempie. Tylko we Włoszech z powodu wirusa umarły 34 osoby, zarażonych zostało prawie 1700 osób.

konie3
fot. Radio ZET
konie2
fot. Radio ZET
konie1
fot. Radio ZET
konie
fot. Radio ZET

RadioZET.pl/Natalia Żyto