Zamknij

Spór o dyrektora POLIN. Resort kultury odpowiada Stoli. Stępiński nowym szefem?

13.02.2020 12:55
POLIN
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wydał oświadczenie, w którym poinformował, że jest gotów ustąpić ze stanowiska. Prof. Dariusz Stola wygrał konkurs na szefa placówki, jednak od maja ubiegłego roku z jego powołaniem wstrzymuje się minister kultury Piotr Gliński. Teraz głos w sporze zabrało ministerstwo. Resort stwierdził, że jest "gotowy do zawarcia porozumienia z pozostałymi założycielami instytucji".

Dariusz Stola w maju 2019 roku zwyciężył w otwartym konkursie na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Mimo to nie został powołany na to stanowisko przez ministra Glińskiego.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Minister nie chce nominować Stoli na szefa POLIN. Dlaczego?

Przypomnijmy, szef resortu kultury tłumaczył, że nie wie, czy kiedykolwiek powoła Stolę na stanowisko dyrektora POLIN, ponieważ "dowiedział się o pewnych faktach, które powstrzymują go od nominacji".

On prowadził tam politykę. Bardzo agresywną politykę, a muzeum, zgodnie ze swoim statutem, nie powinno się mieszać w politykę

- mówił w Radiu ZET o powodach zwlekania z nominacją.

W "Kropce nad I" w TVN24 wyjaśnił z kolei, że zgłosili się do niego przedstawiciele ruchu społecznego Lecha Kaczyńskiego. "[...] Powiedzieli mi o sytuacji, kiedy pan dyrektor odmówił organizacji konferencji międzynarodowej poświęconej sprawom polityki polsko-izraelskiej".

Oświadczenie Dariusza Stoli. Ministerstwo kultury odpowiada

We wtorek 11 lutego Dariusz Stola wydał oświadczenie. Profesor stwierdził, że „spór pomiędzy założycielami Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego z jednej strony, a Miastem Warszawa i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny z drugiej – znalazł się w krytycznym momencie".

Widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnę oświadczyć, że dla jego dobra gotów jestem zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu

- podkreślił w oświadczeniu.

Zobacz także

Stola zasugerował również, że postępowanie ministra może być niezgodne z prawem, ponieważ "jest jawnym złamaniem umowy pomiędzy założycielami muzeum", czyli MKiDN, SHIŻ oraz miastem st. Warszawa.

W odpowiedzi na oświadczenie Stoli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że jest "gotowe do zawarcia porozumienia z pozostałymi założycielami instytucji ws. powołania dyrektora instytucji. Dla dobra Muzeum MKiDN powstrzymuje się od komentowania sprawy".

Do sporu o dyrektora POLIN odniósł się również w programie Gość Radia ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin. W rozmowie z Beatą Lubecką wyraził nadzieję, że strony się porozumieją.

Rzeczywiście nie było gotowości po naszej stronie, żeby powierzyć dalsze pełnienie obowiązków dyrektora tej instytucji profesorowi Dariuszowi Soli. Ten gest wykonany wczoraj ułatwia sytuację, jeśli chodzi o możliwość pozytywnego dogadania, kto ma być dyrektorem instytucji

– mówił w Radiu ZET.

Jak dodał, do końca lutego musi zapaść decyzja w tej sprawie.

Jestem przekonany, że do takiego porozumienia dojdzie

- ocenił.

Podkreślił, że resort kultury będzie szukać odpowiedniego kandydata wspólnie z władzami Warszawy i Żydowskim Instytutem Historycznym.

Stępiński kandydatem na dyrektora POLIN?

Tymczasem w środę spotkali się przedstawiciele organizacji społecznych i żydowskich oraz darczyńcy. Dyskutowali o przyszłości muzeum i wydali oświadczenie, w którym poprosili założycieli placówki o zażegnanie kryzysu.

Muzeum POLIN nie może pozostawać w stanie zawieszenia, bez dyrektora powołanego na wieloletnią kadencję, który z powodzeniem będzie kontynuować misję instytucji tak dobrze służącej dialogowi i porozumieniu polsko–żydowskiemu oraz obrazowi Polski w świecie

– napisali.

Zwrócono uwagę, że najlepszym kandydatem na stanowisko dyrektora byłby Dariusz Stola. "Brak powołania profesora Stoli musi zostać odebrany jako porażka przez każdego, komu na sercu leży dobro Muzeum" – napisali przedstawiciele środowisk żydowskich i organizacji społecznych. Autorzy pisma dodali, że jedynym rozwiązaniem może okazać się powołanie innego kandydata.

W naszej zgodnej opinii bezwzględnie powinna to być jednak osoba wskazana przez Stowarzyszenie ŻIH w pełnym porozumieniu z Prezydentem Miasta st. Warszawy, co stanowiłoby gwarancję, że działalność tak ważnej dla nas wszystkich instytucji będzie kontynuowana bez przeszkód i równie owocnie, jak dotychczas pod kierownictwem prof. Dariusza Stoli. Oczekujemy, że tak wskazany kandydat uzyska również akceptację MKiDN i zakończy się kryzys związany z obsadą stanowiska dyrektora Muzeum. Naszym zdaniem naturalnym kandydatem jest dotychczasowy p.o. dyrektora Zygmunt Stępiński

– brzmi treść oświadczenia, cytowanego przez portal tvnwarszawa.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24/tvnwarszawa.pl