Zamknij

Warszawa. Dziś odbędzie się wielki Strajk Kobiet. Znamy szczegóły

30.10.2020 14:22
Strajk Kobiet w Warszawie
fot. RadioZET.pl/ Piotr Drabik

Strajk Kobiet. Wydarzenie "Na Warszawę" zaplanowano na piątek, 30 października. Rozpoczęcie strajku w stolicy zapowiedziano na godzinę 17:00.

Strajk Kobiet. O której godzinie i gdzie rozpoczynają się protesty w Warszawie w piątek? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które wybiera się na piątkowe manifestacje w stolicy. Ogólnopolski Strajk Kobiet w mediach społecznościowych utworzył wydarzenie. Wynika z niego, że piątkowe protesty w Warszawie, na które dołączyć mają ludzie z całej Polski, rozpoczną się o 17:00.

Strajk Kobiet w Warszawie. Gdzie odbędą się protesty? 

W Warszawie — podobnie, jak w całej Polsce od czwartku, 22 października trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na stołecznych ulicach widać niezgodę na decyzję, według której aborcja ze względu na wady płodu jest niezgodna z konstytucją.

Zobacz także

Ogólnopolski Strajk Kobiet od tygodnia organizuje wydarzenia, które mają pokazać sprzeciw wobec wyroku TK. W najbliższy piątek zaplanowano wielki strajk w Warszawie. Rozpocznie się on o godzinie 17:00. Mają się na nim pojawić nie tylko mieszkańcy stolicy, ale całej Polski. Na pytanie, kto przyjedzie do Warszawy ze szczegółami odpowiedziała reporterka Radia ZET Anna Józefowicz. 

Zwolennicy ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet, wszyscy, których oburzył wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed 8 dni w sprawie aborcji, niezadowoleni z poczynań władzy i jej decyzji, czyli rolnicy i górnicy. Oni też deklarowali solidarność z protestującymi kobietami. Także spodziewane są wielotysięczne tłumy, liderka Strajku Kobiet Marta Lempart przypomina, by nie przyjmować żadnych mandatów. Narodowcy zaś skrzykują się by "bronić świętości" przed "agresywną lewicą"

Protesty zaczną się o godz. 17:00 nie w jednej, ale jednocześnie w trzech lokalizacjach: pod Kancelarią Premiera w Alejach Ujazdowskich, na Placu Zawiszy (w pobliżu siedziby PiS) i na Placu Zamkowym. Później mają się połączyć.

Ogólnopolskie Strajki Kobiet

"Dzisiaj jest piątek. Dzisiaj jest dzień mobilizacji. Jedziemy na Warszawę" - mówiła w piątek podczas konferencji prasowej liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. "Zobaczymy, czy będzie nas więcej niż policji, służb i tych wszystkich innych osób ściągniętych w panice przez władze do Warszawy, bo nasza teoria i nasza praktyka też jest taka, że władzy i jej funkcjonariuszy jest zawsze mniej niż ludzi protestujących i walczących o wolność" - dodała.

Zobacz także

Protesty kobiet w Polsce trwają już od zeszłego czwartku. W środę strajki odbyły się nie tylko na ulicach Warszawy, ale także Białegostoku, Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania, czy też Trójmiasta. Manifestacje organizowane są także w mniejszych miejscowościach m.in. w Wołominie, Otwocku i Zduńskiej Woli. Tak ludzie w Polsce okazują swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embrio-patologicznych. 

RadioZET.pl

C