Zamknij

Szykuje się lawina wniosków o areszt. Prokuratorzy i sędziowie dostali wytyczne

30.10.2020 14:55
Prokuratura i sądy gotowe do pracy ws. protestów
fot. PAP

Prokuratorzy z Warszawy i okolic otrzymali przed weekendowymi dyżurami informację, że mogą mieć więcej pracy, również poza rejonami – informuje dziennikarz Wp.pl Mariusz Gierszewski. Podobna sytuacja jest w stołecznym sądzie okręgowym, którego prezes wydała sędziom wytyczne ws. wzmożonej pracy. Ma chodzić o szybsze rozpatrywanie wniosków o areszt dla protestujących w strajkach kobiet.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zapowiedział już podległym prokuraturom, by szykowały się na liczne postępowania wobec protestujących w Strajkach Kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji eugenicznej.

Padła dyspozycja, by śledczy oceniali działania protestujących „w kontekście niebezpieczeństwa sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób”. To nic innego jak próba postawienia zarzutów organizatorom ogólnopolskich protestów.

Prokuratury i sądy szykują się na wzmożoną pracę. Chodzi o wnioski o areszty protestujących

Jak ustalił reporter Wp.pl Mariusz Gierszewski, prokuratorzy z Warszawy i okolic już szykują się na wzmożoną pracę w weekend. - Mają się przygotować na pracę poza swoimi rejonami. Słyszę, że to sytuacja która się zdarza np. przy ważnych meczach czy marszu Niepodległości. – ustalił dziennikarz.

Zobacz także

Wzmożoną pracę będą mieli też warszawscy sędziowie. Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował bowiem o wprowadzeniu tzw. sędziów dyżurujących. Do tego dojdzie wyznaczenie dodatkowych sądów, w których będą rozpatrywane wnioski o areszt. Zarządzenie w tej sprawie wydała prezes SO w stolicy, Joanna Bitner.

Zobacz także

Jak podaje serwis Wawalove.pl, chodzi o prawdopodobieństwo, że sądy miejscowe nie będą w stanie na czas rozpatrzyć wielu takich wniosków wobec protestujących w Strajkach Kobiet.

RadioZET.pl/Wp.pl/Wawalove.wp.pl/Pk.gov.pl/