Zamknij

Studenci spełnili marzenie niepełnosprawnego Maksa. Zbudowali dla niego bolid

09.12.2019 13:03
bolid dla Maksa
fot. Jan Bielecki/East News

e-MaksPower to nowy wynalazek studentów Politechniki Warszawskiej, który ma odmienić los niepełnosprawnego chłopca. Elektryczny bolid przekazano 10-letniemu Maksowi choremu na dystrofię mięśniową.

Chory na dystrofię mięśniową 10-letni Maks właśnie otrzymał nowy bolid, który umożliwi mu poruszanie się. To prezent od studentów Politechniki Warszawskiej.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

6 grudnia bolid został przekazany chłopcu w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Maks wykonał kilka przejazdów po Dużej Auli. To nie lada gratka dla dziecka, które nigdy nie chodziło. Maks do tej pory mógł tylko obserwować braci ciotecznych jeżdżących na gokartach i motorach.

Jeździliśmy na tory wyścigowe, on patrzył i oglądał. Po tym miał duże zainteresowanie – wyjaśnił ojciec Maksa, pan Michał w rozmowie z PAP-em.

Zobacz także

Poprosił studentów o bolid

Pomysł powstania pojazdu, który umożliwiłby niepełnosprawnemu chłopcu poruszanie się, powstał dwa lata temu. Maks spotkał studentów na targach Politechniki Warszawskiej, na których prezentowali skonstruowane przez siebie pojazdy.

Po prostu poprosił nas o ten bolid i my się zgodziliśmy – powiedział kierownik projektu e-MaksPower Łukasz Krawczuk vel Walczuk.

Pojazd jest biało-niebieski, ma 2,4 m długości i waży 100 kilogramów. Jest w stanie rozpędzić się do 30 km/h. Zintegrowano wszystkie układy – napędowy, kierowniczy i hamulcowy. Bolid jest sterowany joystickiem.

Jedynym sygnałem wyjściowym od kierowcy jest joystick, ponieważ Maks rusza tylko nadgarstkiem – dodał Krawczuk vel Walczuk.

Prace nad pojazdem trwały dwa lata. Całkowity koszt bolidu wyniósł 80 tys. zł. Studentów wsparło wiele firm i instytucji oraz darczyńcy z akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl.

RadioZET.pl/PAP/Pw.edu.pl/