Zamknij

Historyczna susza przed nami. Warszawiacy będą musieli oszczędzać wodę

Magdalena Barszczak
22.04.2020 09:53
niski poziom Wisły w Warszawie
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Warszawa przygotowuje się na suszę. Prezydent stolicy oświadczył we wtorek, że na razie nie ma żadnego zagrożenia związanego z dostawami wody, jednak - jak dodał - miasto będzie apelowało do warszawiaków o jej oszczędzanie.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował w poniedziałek, że został przygotowany projekt specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Na ten cel trafi dodatkowo ponad 150 mln zł.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Susza w Warszawie. Trzaskowski: Na razie nie ma żadnego zagrożenia

We wtorek Rafał Trzaskowski nawiązał do zapowiedzi Gróbarczyka w radiu Tok FM. Na pytanie, jakie są oczekiwania Warszawy w związku ze specustawą, odpowiedział, że susza to kolejny problem, z jakim przyjdzie się zmierzyć.

"Przez cały czas koncentrujemy się w tej chwili na walce z epidemią, natomiast szykuje się nam historyczna susza i olbrzymi problem z wodą w Warszawie i problem z takimi kwestiami, jak choćby oziębianie elektrowni" – przyznał i dodał, że na razie nie grożą nam braki w dostawie wody w Warszawie.

Na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody. W tej chwili proszę się nie denerwować

– podkreślił prezydent stolicy.

Trzaskowski dodał jednak, że miasto będzie apelowało do mieszkańców stolicy, aby latem oszczędzali wodę. Jak mówił, ruszy kampania informacyjna na temat zaleceń związanych z suszą.

Zobacz także

Trzaskowski: potrzebne konkretne rozwiązania i pomoc finansowa

Trzaskowski przyznał, że od specustawy potrzebuje "pieniędzy i prawdziwej pomocy". "Jeżeli rząd opowiada o tym, że będzie pomagał w koronawirusie samorządom (…), to oczekuję prawdziwej pomocy, a nie tylko zaklęć" – oświadczył.

Jeżeli rząd naprawdę chce przyjąć tego typu rozwiązania, które mają pomóc w walce z suszą, to niech zabezpieczy elektrownie, które nie są w gestii samorządów. I niech też przewidzi bardzo konkretne rozwiązania, z jednej strony prawne, a z drugiej konkretną pomoc finansową

– dodał.

W ramach przeciwdziałania skutkom suszy na 2020 r. zostało zabezpieczonych prawie 400 mln zł na realizację ponad 4 tys. zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych - poinformował minister Gróbarczyk. Inwestycje te prowadzą Wody Polskie. Minister poinformował też, że w związku ze złymi prognozami na ten rok, na walkę z suszą przeznaczone zostanie dodatkowe 154,7 mln zł, a inwestycje mają być zrealizowane w ciągu trzech lat.

IMGW-PIB we współpracy z MGMiŻŚ i z Wodami Polskimi przygotował specjalną platformę internetową – stopsuszy.imgw.pl – która w jednym miejscu skupia wszystkie dane i analizy służące do monitorowania stanu wód i sytuacji hydrologicznej w kraju. Serwis działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a dane prezentowane są w czasie rzeczywistym.

Zobacz także

Największa susza w historii

"Możemy mieć jedną z największych susz, jaka kiedykolwiek w Polsce wystąpiła" - ocenił prof. Stanisław Karpiński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w rozmowie "Gazetę Wyborczą". Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu w Warszawie prawie w ogóle nie padał deszcz. W marcu w stolicy temperatura była wyższa o średnio ponad 2 stopnie.

Coraz niższy jest poziom Wisły. "Poziom wody w Wiśle na całej jej długości powoli spada. Nic nie wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni sytuacja się nie zmieni, tylko że będzie postępowała" - podkreślił rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

Ostatniej doby doszło do ponad tysiąca pożarów. Strażacy w dalszym ciągu gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie ogień rozprzestrzenił się na ok. trzy tys. hektarów – poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/"Gazeta Wyborcza"