Zamknij

Stan wody w Wiśle to niecałe 50 cm. Trzaskowski: sprawa jest poważna

Magdalena Barszczak
27.04.2020 12:43
Warszawa, niski poziom Wisły
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Stan wody w Wiśle to niecałe 50 cm; sprawa jest poważna - poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Z powodu, kolejnej po koronawirusie, plagi w stolicy ratusz wstrzymał koszenie trawników. 

Stan wody w Wiśle opada, obecnie to niecałe 50 cm – podkreślił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, z uwagi na powagę sytuacji ratusz podjął kampanię informacyjną, która ma namawiać mieszkańców do oszczędzania wody.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Trzaskowski na poniedziałkowej konferencji pytany był o działania władz stolicy na rzecz ograniczenia skutków suszy. W jego ocenie sprawa jest poważna, dlatego że stan wody w Wiśle opada, a obecnie wynosi niecałe 50 cm.

Podjęliśmy wysiłki przede wszystkim jeżeli chodzi o kampanię informacyjną, która ma namawiać warszawiaków i warszawianki do tego, żeby oszczędzać wodę

– podkreślił. Jak dodał, mimo że sytuacja nie jest jeszcze krytyczna, może się pogarszać.

Prezydent stolicy zapewnił, że miasto od lat prowadzi politykę, która ma w tym zakresie być pomocna. Wymienił przy tym wspieranie projektów małej retencji czy nasadzenia zieleni. „To są takie projekty, bardzo realne, które pomagają nam z tym zjawiskiem walczyć” – wskazał.

W tej chwili – dodał – apeluje o to, „żeby się racjonalnie zachowywać”.

Zobacz także

Ratusz wstrzymuje się z koszeniem trawników

W niedzielę rzeczniczka warszawskiego ratusza poinformowała na Twitterze, że z powodu suszy władze stolicy wstrzymują koszenie trawników. Decyzją tą objęte są wszystkie tereny miejskie, a pisma w tej sprawie dostaną również burmistrzowie dzielnic.

W zależności od warunków pogodowych, pierwsze koszenie planujemy w połowie maja. Rzadsza pielęgnacja polepsza warunki na wyspach ciepła, tam, gdzie jest większa wilgotność pozostawiamy naturalne łąki

– napisała Gałecka.

Zobacz także

O wstrzymanie się z koszeniem trawników apelowało w piątek stowarzyszenie Miasto Jest Nasze (MJN). Radni MJN złożyli również interpelacje w tej sprawie w swoich dzielnicach.

Wysoka łąka pełni funkcje ekosystemowe lepiej (bioróżnorodność, retencja wody, oczyszczanie powietrza) niż wygolony trawnik. To m.in. w takich działaniach miasto powinno szukać oszczędności niezbędnych w związku z ograniczonymi wpływami do budżetu wynikającymi z pandemii

- podkreślili.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Facebook/Twitter