Zamknij

Pacjent z tętniakiem zmarł w szpitalu. "Spędził na SOR-ze 18 godzin bez sensu"

03.02.2020 13:52
szpital Czerniakowski
fot. Mateusz Jagielski/East News

Pacjent zmarł w Szpitalu Czerniakowskim przez opieszałość lekarzy? Sprawę okoliczności śmierci bada prokuratura - informuje tvnwarszawa.pl. Rodzina zmarłego uważa, że lekarze zbagatelizowali zagrożenie, władze placówki nie mają sobie nic do zarzucenia.

71-letni mieszkaniec Warszawy trafił z bólami w osi ciała na wysokości brzucha i kręgosłupa lędźwiowego na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Czerniakowskiego przy Stępińskiej. Ten adres zasugerowano mu w punkcie Nocnej Pomocy Lekarskiej przy ulicy Romera. O sprawie portalowi tvnwarszawa.pl opowiedział zięć pana Jacka, Krzysztof.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Według relacji mężczyzny początkowo lekarze uznali, że dolegliwości pacjenta to kolka nerkowa. Rodzina z trudem wyprosiła leki przeciwbólowe. Pacjentowi dopiero ok. 13.30 wykonano USG. Diagnoza: 10-centymetrowy tętniak na aorcie brzusznej z zaleceniem "pilnej konsultacji z chirurgiem naczyniowym".

Władze szpitala poinformowały pana Jacka, że na miejscu nie ma chirurga naczyniowego, więc trzeba będzie go przewieźć do innego szpitala z tą specjalizacją. Mimo zgody pacjenta nie zrobiono tego. "Teść spędził na szpitalnym oddziale ratunkowym 18 godzin bez sensu" - ocenił pan Krzysztof w rozmowie z portalem TVN Warszawa.

Pani chirurg, która nas przejęła po interniście, powiedziała, że trzeba wykonać tomografię z kontrastem. Badanie było wykonane około godziny 14.30. Co ciekawe powiedziano nam, że na opis będziemy czekać kilka godzin, bo nie ma lekarza radiologa, który opisuje badania - przekonuje Krzysztof.

Zobacz także

Zięć pana Jacka prosił o rozmowę z szefem SOR-u, jednak - jak twierdzi - był zbywany. Ok. 20 wynik tomografii był gotowy, a pacjenta zabrano na salę obserwacyjną.

Poinformowano mnie około godziny 20.30, że jego stan się pogorszył i trafi na OIOM w Szpitalu Czerniakowskim. Po około godzinie lekarz zmianowy z SOR i pani chirurg poinformowali mnie o zgonie Jacka – relacjonował pan Krzysztof, cytowany przez tvnwarszawa.pl.

Według mężczyzny po badaniu USG, które wykryło tętniaka i potwierdziło zagrożenie życia, pacjent "został pozostawiony sam sobie".

Śledztwo ws. śmierci pacjenta. Szpital: "sekwencja działań medycznych była prawidłowa"

Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury. Śledztwo prowadzone jest "w sprawie narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarzy ze Szpitala Czerniakowskiego poprzez niewdrożenie odpowiedniego leczenia i nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta".

Prokurator jest na etapie uzyskiwania dokumentacji medycznej pacjenta - potwierdził Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tymczasem - jak podaje tvnwarszawa.pl, pan Krzysztof otrzymał wyniki sekcji zwłok. Potwierdziły one zgon z powodu pęknięcia tętniaka aorty brzusznej.

Władze szpitala poproszono o odniesienie się do zarzutów dotyczących za długiego oczekiwania na badania i na opis z tomografii, nieprzewiezienia na konsultację z chirurgiem naczyniowym oraz zbyt późnego podjęcia działań w obliczu informacji o tętniaku. Placówka uważa, że lekarze postąpili właściwie.

Realizując postanowienie prokuratora szpital niezwłocznie przekazał ciało pacjenta do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie przy ulicy Oczki. Szpital przekazał również prokuratorowi odpis dokumentacji medycznej z pobytu pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. [...] Wdrażane procedury lecznicze i diagnostyczne w czasie całego pobytu pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w ocenie Szpitala Czerniakowskiego nie nosiły znamion błędu lub niewłaściwego postępowania leczniczego, a zastosowana sekwencja działań medycznych była prawidłowa. Rzeczywista i pełna przyczyna zgonu będzie mogła być określona dopiero w wyniku sekcji zwłok, która w przedmiotowym przypadku zostanie przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej - brzmi oświadczenie Marcina Wiśniewskiego, rzecznika prasowego Szpitala Czerniakowskiego, cytowanego przez portal tvnwarszawa.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN Warszawa