Zamknij

W szpitalu MSWiA brakuje miejsc dla pacjentów z COVID-19? "To fake news"

Magdalena Barszczak
16.10.2020 16:43
szpital MSWiA
fot. Mateusz Jagielski/East News

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie ma cały czas wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19 – podkreślił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych, warszawski radny Błażej Poboży. Jak podał, wolnych łóżek jest 40, z czego 20 na ginekologii. Szpital stara się zapewnić kolejnych 29 miejsc. Wcześniej burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski (PO) napisał na Twitterze, że "wszystkie łóżka intensywnej terapii w szpitalu MSWiA w Warszawie zostały wyczerpane".

Koronawirus w Polsce przyspiesza. W ostatnich dniach rekordowe przyrosty zachorowań odnotowujemy w Małopolsce i na Mazowszu. "Sytuacja w Warszawie powoli robi się dramatyczna" - mówił w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Według włodarza Warszawy w mieście powinien stanąć szpital covidowy. Obecnie karetki z ciężko chorymi pacjentami jeżdżą od jednej placówki do drugiej.  

Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski (PO) napisał na Twitterze, że "wszystkie łóżka intensywnej terapii w szpitalu MSWiA w Warszawie zostały wyczerpane" i opatrzył wpis hasztagiem #COVID19. Wpis ten oburzył wiceszefa MSWiA, który zarzucił Strzałkowskiemu prowadzenie akcji dezinformacyjnej. Poboży podkreślił, że szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej ma cały czas wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. Zwrócił się zarazem, aby nie powielać fałszywych informacji burmistrza w tej sprawie.

Zobacz także

Brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19? Wiceszef MSWiA: Niech się burmistrz zajmie problemami dzielnicy

Wiceminister podał PAP, że na 404 łóżka covidowe, którymi dysponuje CSK MSWiA, 259 jest zajętych przez chorych na COVID-19. Na 50 łóżkach przebywają pacjenci bez COVID-19, których nie ma możliwości przenieść obecnie do innych placówek. 26 łóżek jest na szpitalnym oddziale ratunkowym – tam trwa ciągła rotacja.

Wolnych zostaje 20 łóżek tylko dla kobiet (na ginekologii) i 20 łóżek bezpośrednio dla pacjentów z COVID-19 dowolnej płci. - Czynimy starania, aby pilnie uruchomić kolejne 29 łózek – zaznaczył Poboży.

"Niech się Burmistrz zajmie problemami dzielnicy a nie komentowaniem sytuacji w służbie zdrowia" – napisał na Twitterze wiceminister. W kolejnym wpisie zapytał, czy "dezinformujące tweety" Strzałkowskiego są próbą "odwrócenia uwagi od sytuacji w szpitalach samorządowych w Warszawie". "Na Woli (!!!) szpital Wolski odwołuje się od decyzji wojewody ws. oddziałów covidowych, a na Stępinskiej (Czerniakowski) chaos i dymisja prezesa szpitala miejskiego" – napisał.

W środę Iwona Sołtys, kierownik działu obsługi pacjenta CSK MSWiA przekazała, że w placówce ponownie wstrzymano planowe zabiegi i operacje. Zapewniła, że szpital nie wstrzymuje przyjmowania pacjentów zakażonych COVID-19. - Cały czas przyjmujemy, jest przepływ pacjentów – podkreśliła.

Przyznała jednocześnie, że szpital ma w chwili obecnej więcej pacjentów niż w pierwszej fali epidemii, ale jednocześnie przypomniała, że zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, w szpitalu zwiększono także liczbę łóżek.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter