Zamknij

Targówek: Zabytkowe znalezisko ukryte pod asfaltem zyskało drugie życie

27.01.2020 11:55
bruk
fot. Facebook.com/ZDM.Warszawa

Przedwojenny bruk z ul. Ossowskiego, który pamięta czasy międzywojnia, został zachowany i wkomponowany w nową infrastrukturę. Fragment "kocich łbów" pozostawiono między chodnikiem a ścieżką dla biegaczy.

Jak donosi targowek.info, "kocie łby" pochodzą z czasów, kiedy w tamtym rejonie stały jeszcze drewniane domy i małe kamienice. W latach 70. XX wieku bruk zalano asfaltem i o nim zapomniano.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Na niespodziewane znalezisko robotnicy remontujący obwodnicę Targówka (ciąg ulic Ossowskiego, Handlowej, Barkocińskiej i Myszkowskiej - red.) natrafili w 2018 roku, niedaleko ulicy Tykocińskiej. Archeolodzy ustalili, że bruk pochodził z okresu dwudziestolecia międzywojennego i prowadził do budynków mieszkalnych oraz do fabryki amunicji, która w powstała przy ul. Piotra Skargi w 1926 roku.

Przedwojenna nawierzchnia okazała się być w dobrym stanie - wciąż równa i z zachowanym rynsztokiem.

Zobacz także

Zachowano fragment przedwojennego znaleziska

Znaleziskiem zainteresował się konserwator zabytków, dlatego remont obwodnicy na Targówku się opóźnił. Wyeksponowanie bruku sprzed wojny było ostatnim etapem prac.

Do wykonania infrastruktury drogowej budowniczowie wykorzystali dwa rodzaje kamienia: otoczaki, czyli charakterystyczne dla tych terenów polodowcowe buły kamienne pochodzenia skandynawskiego oraz kostkę ciosaną otrzymywaną w drodze obróbki mechanicznej. Mała część odkrytej ulicy została wkomponowana między chodnikiem a ścieżką dla biegaczy.

O historii tego miejsca oraz o okolicznościach jego odkrycia będzie informowała tablica postawiona przez Zarząd Dróg Miejskich.

RadioZET.pl/Facebook/ZDM.Warszawa/targówek.info