Zamknij

Warszawskie muzeum wśród 12 najlepszych w Europie według "The Guardian"

10.01.2020 17:01
Muzeum Neonów
fot. Instagram.com/neonmuzeum/

Muzeum Neonów zostało docenione przez "The Guardian". Czytelnicy zwrócili uwagę na niezwykłą atmosferę miejsca znajdującego się na warszawskiej Pradze.

Czytelnicy "Guardiana" są zachwyceni polskim Muzeum Neonów. Placówka znalazła się w zestawieniu najciekawszych 12 muzeów Europy. Warszawiacy mają powody do zadowolenia, ponieważ towarzystwo jest naprawdę nobilitujące.

Obok warszawskiej instytucji na liście brytyjskiego dziennika znalazły się takie miejsca jak: Muzeum Narodowe Islandii w Reykjaviku, Dom Muzyki w Wiedniu, Palazzo Massimo w Rzymie, Muzeum Etnograficzne w Prisztinie, Muzeum Motoryzacji i Mody w Maladze czy Muzeum Alberta Kahna w Paryżu.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Muzeum Neonów docenione przez "The Guardian"

Czytelnikom spodobała się atmosfera miejsca, które sprawia, że czujemy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie.

Nieoczekiwane oświecenie w zaułku z opuszczonym magazynem! Kiedy przedsiębiorcy na zachodzie używali neonów, aby zachęcić klientów do kupowania piwa, papierosów, hamburgerów oraz seksu, podczas zimnej wojny państwo polskie za pomocą świetlnych reklam poprawiało nastroje robotników na ponurych ulicach. Rozkoszuj się ciepłym żarem propagandy artystycznej w wyjątkowym muzeum na warszawskiej Pradze - czytamy w opisie czytelnika magazynu "The Guardian".

Muzeum Neonów jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych muzeów neonów na świecie. Znajduje się przy ul. Mińskiej 25, na terenie Soho Factory.

Celem miejsca jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetlnych. Kolekcja placówki składa się ze "stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu". Instytucja zajmuje się także odnawianiem starych neonów.

Zobacz także

RadioZET.pl/"The Guardian"/neonmuseum.org