Zamknij

Jak uczcić Nobla Tokarczuk? Niespodzianka dla warszawiaków od prezydenta

10.12.2019 11:27
książki Tokarczuk
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Ponad 2 tysiące egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk trafiło do bibliotek w Warszawie. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w ten sposób chce uczcić Nobla polskiej pisarki.

– Właśnie przekazaliśmy ponad 2 tys. egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk do bibliotek szkolnych i publicznych; cieszę się, że możemy w taki wymierny sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście – poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

O przekazaniu książek prezydent stolicy napisał na Twitterze.

Jak najlepiej uczcić Nobla Olgi #Tokarczuk? @warszawa podpowiada – oczywiście przeczytać jedną z książek noblistki! Żeby Wam to ułatwić, przekazaliśmy właśnie ponad 2 tys. ich egzemplarzy do bibliotek szkolnych i publicznych. Do wyboru jest aż 14 różnych tytułów. Zachęcam! – czytamy na profilu Trzaskowskiego.

Wpis polityk opatrzył krótkim wideo.

Zobacz także

Olga Tokarczuk – pierwsza polska laureatka literackiego Nobla od 23 lat

Olga Tokarczuk jest autorką m.in. takich tytułów jak: „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Gra na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni”.

Pisarka otrzymała literackiego Nobla za rok 2018. To pierwsza taka nagroda dla Polaka od 23 lat. W 1996 r. laureatką literackiego Nobla została Wisława Szymborska.

Szwedzka Akademia uhonorowała Polkę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

W sobotę w stolicy Szwecji Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski.

RadioZET.pl/PAP/Twitter