Zamknij

Ściana deszczu w Warszawie. Zalało siedziby ministerstw, metro i dworzec centralny

29.06.2020 20:14
Ulewa w Warszawie. Zalane siedziby trzech ministerstw
3 Zobacz galerię
fot. Twitter

Ulewa, która w poniedziałek przeszła nad Warszawą, doprowadziła do zalania budynków trzech resortów: Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. Pod wodą był też dworzec Warszawa Centralna.

Warszawa walczy ze skutkami poniedziałkowego oberwania chmury. Tylko w ciągu godziny od rozpoczęcia ulewy strażacy otrzymali ponad 300 zgłoszeń. - Najwięcej dotyczy Mokotowa, Woli, Śródmieścia i Żoliborza – przekazał Polskiej Agencji Prasowej kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej dodając, że strażacy cały czas otrzymują kolejne zgłoszenia. Zalane są ulice, chwilowo zamknięta była stacja metra Ratusz Arsenał, a w wielu miejscach nie działała sygnalizacja.

Miejscami nie nadążały studzienki, a woda wybijała metr w górę. Woda wdarła się też do galerii północnej i południowej na dworcu Warszawa Centralna. Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego PKP S.A. przekazała, że sytuacja jest już opanowana, ale jeszcze brakuje oświetlenia na jednym z peronów.

Po ulewie w Warszawie zalane zostały też pomieszczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. Potwierdziła to rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Zobacz także

Ulewa w Warszawie

Po oberwaniu chmury zalana była m.in. Trasa Łazienkowska w rejonie Torwaru, ul. Grójecka na wysokości ul. Racławickiej i Wisłostrada w kierunku Łomianek na wys. Spójni. Pod wodą był także Plac Trzech Krzyży. Tam woda ze studzienek wybijała na ok. 1 metra w górę. Ogromne ilości wody spływały też ulicą Książęcą, która łączy Plac Trzech Krzyży z Powiślem. Woda zalała też ulice położone po prawej strony Wisły. Deszczówka, której nie nadążały odprowadzać studzienki, sięgała na poziom kilkunastu centymetrów - m.in. na ul. Francuskiej i Zwycięzców.

Przypomnijmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy, trzeci stopień zagrożenia przed burzami z gradem dla kilku województw. Czerwone alerty pogodowe dotyczą woj. małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i Mazowsza. IMGW opublikował również alert drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla woj. śląskiego, podlaskiego, reszty Mazowsza oraz wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Co więcej, synoptycy ostrzegają przed ryzykiem tworzenia się trąb powietrznych.

Zobacz także