Zamknij

Ulica Bydgoska w stolicy? PiS prosi o to prezydenta Warszawy

14.02.2020 12:51
Łukasz Schreiber
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

PiS chce ulicy Bydgoskiej w Warszawie. Poseł Łukasz Schreiber oraz bydgoski radny tego ugrupowania Jarosław Wenderlich argumentują swój wniosek przypadającą w 2020 r. setną rocznicą powrotu Bydgoszczy do Polski.

PiS chce, by stołeczne władze nadały jednej z ulic w Warszawie nazwę "ulica Bydgoska". Jarosław Wenderlich przewodzi bydgoskiemu klubowi radnych Prawa i Sprawiedliwości. Z Bydgoszczy pochodzi także poseł Łukasz Schreiber, który dwa razy startował do Sejmu z okręgu bydgoskiego.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Ulica Bydgoska w Warszawie? Tego chcą politycy PiS

Politycy chcą uhonorować Bydgoszcz ze względu na przypadającą w 2020 r. setną rocznicą powrotu Bydgoszczy do Polski. W tej sprawie złożyli wniosek do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W czwartek wpłynął on do stołecznego ratusza.

Bydgoszcz, ósme pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, w bieżącym roku obchodzi setną rocznicę powrotu do Macierzy. W styczniu 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły oddziały Frontu Wielkopolskiego z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim na czele, a Bydgoszcz została włączona w granice odrodzonej Rzeczypospolitej. Data ta jest znacząca zarówno dla ponad 350 tysięcy bydgoszczan, jak i dla naszej Ojczyzny

- czytamy w piśmie.

Politycy PiS uznali, że najlepszym pomysłem na uhonorowanie miasta "w tak ważnym historycznie roku" będzie nadanie jednej z ulic w stolicy nazwy "Bydgoska".

Najlepszą ku temu okazją byłoby nadanie w stolicy jednej z ulic nazwy "Bydgoska". Niestety do dziś żadna ulica w Warszawie takiej nazwy nie nosi

- wskazali we wniosku.

Dodali, że w Warszawie funkcjonują jednak nazwy innych miejscowości z dawnego województwa bydgoskiego - ul. Koronowska i Inowrocławska na Mokotowie, Tucholska na Żoliborzu czy Nakielska na Woli.

Łukasz Schreiber oraz Jarosław Wenderlich podkreślili również, że bydgoszczanie mają duży wkład w odbudowę Warszawy. "To właśnie z Bydgoszczy przekazywano znaczący wkład na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy" - czytamy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP