Boisko szkolne tonie w brudzie i hałasie. Rodzice i nauczyciele protestują

24.01.2020 13:12
Szkoła Podstawowa nr 100
fot. Facebook.com/Szkoła Podstawowa nr 100 im. płk. Francesco Nullo w Warszawie

Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 100 im. płk. Francesco Nullo nie chcą, aby ich dzieci spędzały czas na głośnym i zanieczyszczonym spalinami boisku. Domagają się budowy ekranów akustycznych i posadzenia roślinności.

W Szkole Podstawowej nr 100 uczy się około 600 uczniów. Dzieci korzystają m.in. z zajęć sportowych organizowanych na świeżym powietrzu. Jednak boiska szkolne i bieżnia znajdują się nieopodal ruchliwej ul. Puławskiej. Teren szkoły oddzielony jest od drogi wysokimi drzewami, ale nie chronią one wystarczająco przed hałasem i spalinami. Sprawę opisał serwis HaloUrsynów.pl.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 100 napisali petycję do burmistrza Ursynowa. Proszą w niej o ogrodzenie boisk od Puławskiej ekranem akustycznym i zielenią.

W ciągu doby przejeżdża Puławską około 120 tys. samochodów. Piękne i nowoczesne boiska sportowe naszej szkoły pomagają w kształceniu zdrowych "Młodych Polaków". Jednak dobiegający hałas i spaliny z największej arterii ulicznej stolicy wzbudza w nas niepokój. Jest to jedyna szkoła w Warszawie zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie sześciopasmowej ulicy — cytuje słowa rodziców uczniów SP nr 100 portal HaloUrsynów.pl.

Zobacz także

Burmistrz poparł rodziców i petycję skierował do Zarządu Dróg Miejskich.

Spaliny i dobiegający hałas nie sprzyjają rozwojowi dzieci i młodzieży. Dbałość o prawidłowy rozwój młodego pokolenia w sprzyjających warunkach jest sprawą priorytetową — powiedział Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Zobacz także

Jak się okazuje, to nie ZDM decyduje o tym, gdzie zostaną postawione ekrany. Decyzje podejmują miejskie biura ochrony środowiska oraz polityki mobilności i transportu.

Jest specjalny zespół, który tworzy mapę akustyczną i decyduje gdzie oraz w jakiej formie potrzebna jest ochrona przed hałasem. Może to być ekran, ale też roślinność, a my tylko takie wytyczne realizujemy — informuje Karolina Gałecka, rzecznik ZDM.

O postawienie ekranów walczyła już wcześniej dyrekcja szkoły. Nie udało się jej.

Zobacz także

Wystąpiłam do urzędników dwukrotnie — w 2016 i 2017 roku — były nawet robione pomiary hałasu, pokazały one, że jest poważny problem, ale na fali ówczesnego sprzeciwu wobec budowy kolejnych ekranów, posadzono jedynie małe krzaczki wzdłuż ogrodzenia, które nic nie pomagają — mówi serwisowi Halo Ursynów dyrektor SP nr 100 Halina Chaber.

RadioZET.pl/Halo Ursynów