Zamknij

Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Strażacy dostarczyli 300 butli

27.10.2021 21:42
Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym
fot. PAP/Paweł Supernak

Otrzymaliśmy informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. Instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 butli z tlenem medycznym – poinformował PAP rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej PSP informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym strażacy otrzymali w środę po godzinie 17. – Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tzw. "banków tlenu" działających w PSP butle z tlenem medycznym – podkreślił bryg. Karol Kierzkowski.

Wskazał, że chodzi o 300 butli 40-litrowych. – W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny – zaznaczył.

Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym

Przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z koronawirusem. Jako pierwszy o usterce poinformował portal tvnwarszawa.pl.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk w rozmowie portalem poinformowała, że sytuacja w Szpitalu Południowym jest "dynamiczna". – W szpitalu był problem z tlenem i może on postępować – powiedziała dla portalu tvnwarszawa.pl Beuth-Lutyk. – Instalacja tlenowa jest przeciążona ponad dwukrotnie, co powoduje jej dalsze nadmiernie zużywanie się – dodała.

Strażacy przywieźli tlen w butlach
fot. PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował o wstrzymaniu przez Szpital Południowy przyjęć nowych pacjentów. Jak tłumaczył urząd, wysoka liczba przebywających w szpitalu pacjentów, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, generuje ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

We wtorek stołeczny ratusz poinformował PAP, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. "W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów" – poinformowano.

Ratusz zwrócił uwagę, że Szpital Południowy "był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka, gdzie planowano uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym, a więc oddziały niewymagające tlenoterapii".

Jednocześnie wskazano, że sytuacja w Szpitalu Południowym nie spowodowała potrzeby zamknięcia punktu szczepień przeciw COVID-19, który funkcjonuje w placówce. "Doraźne wstrzymanie przyjmowania pacjentów z COVID do placówki nie ma wpływu na działanie punktu szczepień" - poinformowano.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Figaj/oprac. AK