Zamknij

Ekologiczni aktywiści blokują Warszawę. Są wynoszeni przez policjantów

07.09.2020 12:48
Strajk w Warszawie
fot. East News/Tomasz Jastrzebowski

Warszawa. Grupa aktywistów w ramach akcji organizowanej przez ruch ekologiczny Extinction Rebellion blokuje od poniedziałku rano ulicę Świętokrzyską w centrum stolicy. Ogłaszają oni "alarm klimatyczny". Ulica chwilowo była całkowicie nieprzejezdna. Policjanci legitymują uczestników protestu.

Na ulicy Świętokrzyskiej, gdzie trwa protest ekologicznych aktywistów, zjawiła się policja. Funkcjonariusze podjęli czynności wobec osób blokujących jezdnię. Są one legitymowane.

Warszawa. Protest klimatyczny na ulicy Świętokrzyskiej

Inicjatorem poniedziałkowego protestu klimatycznego w Warszawie jest ruch Extinction Rebellion Polska. W mediach społecznościowych organizatorzy zapowiadali, że ich akcja na ulicy Świętokrzyskiej to wyraz nieposłuszeństwa obywatelskiego. "Dlaczego się buntujemy? Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji" - przekazali członkowie ER Polska. "Aktywiści z flagami, transparentami cały czas stoją przy ulicy, śpiewają piosenki, skandują hasła…" - relacjonuje reporterka Radia ZET Natalia Żyto. Na miejscu zjawiła się policja. 

W miejscu protestu na ulicy Świętokrzyskiej są policjanci z Zespołu Antykonfliktowego. Osoby, które nie stosują się do nakazu zejścia z pasów ruchu przeznaczonych dla samochodów i lekceważą policyjne komunikaty są przenoszone na bok

- przekazała Komenda Stołeczna Policji na Twitterze.

Na oficjalnej stronie internetowej ruchu ER Polska opublikowany jest apel do posłów, senatorów, a także ministrów i prezydenta o ogłoszenie Alarmu Klimatycznego. Domagają się tego przedstawiciele środowisk ekologicznych.

Zobacz także

Jesteśmy oburzeni i oburzone biernością polityków wobec zbliżającej się katastrofy klimatycznej

- napisali aktywiści.

Zobacz także

"Żądamy od was ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski. Domagamy się podjęcia natychmiastowych działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski. <<Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu. Naród sprawuje swoją władzę przez swych przedstawicieli lub bezpośrednio>>. Tak brzmi artykuł czwarty Konstytucji RP. Domagamy się, aby nasz głos został wysłuchany" - napisano w apelu.

EN_01444546_0004
fot. East News/Tomasz Jastrzebowski

RadioZET.pl/PAP