Zamknij

Koronawirus. W tych miejscach wykonasz test na obecność wirusa nieodpłatnie

09.10.2020 09:32
Test na koronawirusa
fot. East News/Witold Spisz (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus w Warszawie. Rośnie liczba zakażeń nie tylko na Mazowszu, ale w całym kraju. Od soboty, 10 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował, że do tego, co może wydarzyć, miasto przygotowywało się już od wielu tygodni.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu — stolica podobnie, jak cała Polska, od soboty znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Oznacza to więcej obostrzeń i restrykcji m.in. nakaz zakrywania ust i nosa również na wolnym powietrzu.

Warszawa. Gdzie zrobić test na koronawirusa?

Rafał Trzaskowski na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że Warszawa od soboty będzie znajdować się w żółtej strefie. Prezydent poinformował także, że miasto od kilku tygodni przygotowywało się na tak wysoką liczbę zakażeń koronawirusem.

Zobacz także

"Po pierwsze otwieramy specjalne punkty pobrań testów w miejskich przychodniach dlatego, że chcemy ograniczyć przede wszystkim przemieszczanie się warszawiaków w momencie, kiedy muszą sobie zrobić test" - przekazał Trzaskowski. Jak dodał włodarz Warszawy, docelowo ma być 15 punktów w Warszawie, w których będzie można wykonać test na koronawirusa. Takie punkty powstały już m.in. na Bielanach, Bemowie, Pradze-Południe oraz w Wesołej, Rembertowie, Wilanowie, Wawrze i we Włochach. Rafał Trzaskowski poinformował także, że od początku epidemii koronawirusa stołeczny ratusz wydał ponad 30 mln zł na zakupy sprzętu i środków do walki z wirusem SARS-CoV-2.

 "Testy są nieodpłatne. Badania finansuje NFZ. Oczywiście trzeba mieć skierowanie od lekarza na pobranie wymazu, ale można wykonać badanie w dowolnym punkcie" – tłumaczył Trzaskowski.

Zakupiliśmy m.in. 30 stanowisk specjalnych intensywnej terapii z respiratorami. Łącznie miasto zakupiło ponad 3 mln masek, gogli, przyłbic, rękawic i fartuchów

Rafał Trzaskowski

Prezydent stolicy dodał także, że zakupiono 20 tys. testów na obecność koronawirusa. Trzaskowski przekazał, że 3 mln zł wydano na testy dla pracowników i podopiecznych miejskich domów pomocy społecznej i społecznego centrum opiekuńczo leczniczego. "Prywatne laboratoria wykonały już ponad 4 tys. testów diagnostycznych, kupiliśmy kolejne 6 tys. testów. Realizujemy zgodnie z zapowiedzią program szczepień przeciwko grypie dla warszawskich seniorów" - przekazał Trzaskowski.

Koronawirus w placówkach oświatowych w Warszawie

Rafał Trzaskowski odniósł się także do sytuacji w placówkach oświatowych. "Niestety, pomimo wprowadzonych środków bezpieczeństwa liczba zakażeń wzrasta". "Mieliśmy do czynienia z Covidem aż w 17 dzielnicach, tylko w Wilanowie nie było szkoły, w której byłby stwierdzony koronawirus" - przekazał prezydent Warszawy.

Zobacz także

Z przekazanych przez Trzaskowskiego informacji (dane z 8 października) wynika, że od 1 września zanotowano 152 pozytywne wyniki na obecność wirusa SARS-CoV-2 - koronawirusa wykryto u 54 nauczycieli, 87 uczniów oraz u 11 pracowników z administracji obraz obsługi.

"W tym okresie w sześciu placówkach zawieszono zajęcia całkowicie, a w 88 częściowo. Obecnie 26 placówek w Warszawie ma częściowo zawieszone zajęcia. Na kwarantannie przebywają 224 osoby" - powiedział Rafał Trzaskowski.

RadioZET.pl/PAP

C