Nastolatkowie planowali zamach w szkole? "Inspirowali się sprawcami z Ameryki"

03.02.2020 12:38
policja
fot. Shutterstock.com

Policjanci zatrzymali czterech nastolatków, którzy mogli planować zamach terrorystyczny w jednej z warszawskich szkół - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Informację potwierdziła Komenda Stołecznej Policji.

Jak dowiedziała się PAP, czwórka nastolatków miała od 15 do 17 lat i pochodziła z Warszawy. Grupę interesowało przeprowadzenie zamachu w jednej ze stołecznych szkół. Jak nieoficjalnie donosi PAP, inspirowali się m.in. zamachami terrorystycznymi, do których dochodziło na terenie Stanów Zjednoczonych.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Na swoich profilach na portalach społecznościach obserwowali profile sprawców zamachów z Ameryki - poinformował wysoki rangą oficer znający szczegóły sprawy.

Nastolatkowie planowali zamach? KSP potwierdza

Informację tę potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Czwórka nastolatków została zatrzymana w Warszawie i jej okolicach z czwartku na piątek.

Mogę potwierdzić, że wydział do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji zatrzymał grupę osób, których działania mogły realnie zagrozić bezpieczeństwu uczniów jednej z warszawskich szkół - przekazał Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

W sprawie brali udział policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością.

W wyniku ustaleń naszych policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością, które mają oparcie w analizie zagrożeń wykrytych w trakcie monitoringu sieci internetowej, policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw dotarli do czterech osób z terenu działania garnizonu stołecznego. Wszystkie osoby są niepełnoletnie - poinformował Mrozek.

Wobec dwóch nieletnich sądy zdecydowały o zastosowaniu środków zapobiegawczych.

W przypadku jednego z nieletnich jest to umieszczenie w schronisku, a w drugim objęcie go dozorem kuratora - tłumaczył.

Policjant dodał, że śledztwo jest prowadzone są w kierunku art. 171 k.k. (wytwarzania lub obrotu substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi - PAP). Podejrzanym grozi od 6 miesięcy do lat 8 więzienia.

Zobacz także

Mrozek: Weryfikujmy to, czym interesują się nasze dzieci

Jak mówił Mrozek, policyjni eksperci z wydziałów do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw oraz cyberprzestępczości analizowali wiele informacji, które mogły mieć realny wpływ na zagrożenie bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół.

W tego typu sprawach, chodzi przede wszystkim o to, aby działania prowadzone z naszej strony miały charakter wyprzedzający, a nie były reakcją na zdarzenie, do którego już doszło - ocenił.

Zdaniem policjanta rodzice powinni kontrolować obecność dzieci w internecie - bez względu na to, czy mają one 10, 15 czy 17 lat. Zdaniem funkcjonariusza pomóc w tym mogą programy nadzorujące ruch w sieci, sygnalizujące sytuacje, w których aktywność w sieci może wiązać się z potencjalnym niebezpieczeństwem. 

Powinniśmy weryfikować to, czym nasze dzieci się interesują, także w internecie, rozmawiać z nimi i pamiętać o tym, że zaufanie do nich to jedno, ale kontrola ich zachowań nie ma na celu podważania zaufania do nich, a zapewnienie dziecku jak największego bezpieczeństwa. W tym jego ochrony przed osobami, które mogą mieć na niego zły wpływ, lub zachęcić do udziału w niebezpiecznej, przestępczej działalności - zaapelował.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP