Zamknij

Nastolatkowie planowali zamach w szkole, żeby się zemścić? Nowe fakty

04.02.2020 13:05
policja
fot. Adam STASKIEWICZ/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Nastolatkowie, którzy mieli planować zamach w jednej z warszawskich szkół, mieli przeprowadzić detonację ładunku wybuchowego w jednym z lasów na Mazowszu - informuje PAP. Według tvpinfo.pl miało chodzić o prześladowanie.

Policjanci zatrzymali czterech nastolatków, którzy szukali informacji w internecie na temat zamachów. Według śledczych grupa chciała przeprowadzić zamach w jednej ze stołecznych szkół. Teraz pojawiły się nowe informacje w tej sprawie. Jak donosi PAP, podejrzani mieli przed zatrzymaniem przeprowadzić próbę detonacji bomby własnej produkcji.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jak podał portal tvpinfo.pl, uczniowie mieli zdetonować ładunek w technikum, w którym się uczyli. Według nieoficjalnych informacji nastolatkowie w wieku od 15 do 17 lat mieli testować w jednym z lasów domowej roboty bombę rurową. Motywem ich działania mogła być chęć odegrania się na szkolnych prześladowcach.

Nastolatkowie chcieli wysadzić szkołę z zemsty?

Zatrzymani nastolatkowie interesowali się m.in. zamachami terrorystycznymi, do których dochodziło w Stanach Zjednoczonych.

Na swoich profilach na portalach społecznościach obserwowali profile sprawców zamachów z Ameryki - powiedział PAP wysoki rangą oficer znający szczegóły sprawy.

Jak poinformował tvpinfo.pl, podejrzanych interesowała zwłaszcza masakra w Columbine High School, gdzie 20 kwietnia 1999 roku w liceum w Columbine dwaj uczniowie zamordowali 15 osób.

Zdaniem jednego z rozmówców portalu nastolatkowie sądzili, że są prześladowani przez innych uczniów lub uważani za „dziwaków”. Dlatego mieli wpaść na pomysł zdetonowania domowej roboty bomby w szkole.

Śledczy nie zdradzają, czy celem nastolatków było doprowadzanie do jak największej ilości ofiar, czy zdetonowanie bomby na postrach.

Czterech nastolatków zostało zatrzymanych w Warszawie i jej okolicach z czwartku na piątek.

Mogę potwierdzić, że wydział do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji zatrzymał grupę osób, których działania mogły realnie zagrozić bezpieczeństwu uczniów jednej z warszawskich szkół - przekazał w poniedziałek Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

Śledztwo jest prowadzone są w kierunku art. 171 k.k. (wytwarzania lub obrotu substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi - PAP). Podejrzanym grozi od 6 miesięcy do lat 8 więzienia.

Policjant zaapelował do rodziców, aby kontrolowali obecność dzieci w internecie. Zdaniem funkcjonariusza pomóc w tym mogą programy nadzorujące ruch w sieci, sygnalizujące sytuacje, w których aktywność w sieci może wiązać się z potencjalnym niebezpieczeństwem. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP Info