Zamknij

Parkowanie w Warszawie zdrożeje stopniowo. Wzrosną kary za postój na gapę

27.01.2020 13:27
parkometr w Warszawie
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Stolica planuje ostrożne podwyżki za parkowanie. Jak dowiedziała się "Gazeta Stołeczna", znacznie szybciej wzrosną natomiast kary za brak opłat za postój.

"Stołeczna" poznała nowy plan zmian dotyczących płatnego parkowania. Jak podkreśla gazeta, różni się on od tego, który jesienią przedstawił Rafał Trzaskowski. Pierwotnie prezydent planował, że strefa śródmiejska, sięgająca od Wisły po linię Okopowej - Towarowej - Raszyńskiej i od Trasy Łazienkowskiej do Dworca Gdańskiego - powstanie od razu.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Parkowanie w Warszawie zdrożeje powoli

Od 12 lat w Warszawie koszt pierwszej godziny za postój to 3 zł. W tym czasie zmieniała się taryfa biletowa Zarządu Transportu Miejskiego. W poprzedniej kadencji Sejm zdecydował, że miasta mogą podnieść stawki za parkowanie. I tak, Kraków zdecydował o podwyżkach do 6 zł za godzinę, a Poznań do 7 zł. Okazuje się, że w stolicy podniesienie stawki na razie będzie nieznaczne.

Zobacz także

W tym roku podwyższymy opłaty tylko do 3,9 zł za pierwszą godzinę na całym obszarze, a droższą strefę śródmiejską ze stawką 4,9 zł wprowadzimy w kolejnym etapie - poinformował Kamil Dąbrowa, rzecznik stołecznego ratusza.

Rada miasta zaplanowała głosowanie na luty, cennik zmieni się natomiast od kwietnia. Obejmie on pięciokrotną podwyżkę kar za brak opłat za postój - do 250 zł. Jak informuje "Wyborcza", druga godzina parkowania zdrożeje do 4,6 zł, a trzecia - do 5,5 zł (kolejne mają kosztować tyle co pierwsza - 3,9 zł).

Ratusz podsumował konsultacje społeczne przed rozszerzeniem strefy płatnego parkowania na Woli, Powązkach i Pradze. Jeśli radni dadzą zielone światło, nowa strefa mogłaby zacząć działać już jesienią. Ponad 600 nowych parkomatów mogłoby się pojawić tam od września.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"/ZDM