Zamknij

Policja po protestach po wyroku TK: Adekwatne środki użyte do sytuacji

23.10.2020 09:32
Protesty, policja zatrzymała 15 osób
fot. Piotr Drabik, RadioZET.pl

W nocnych protestach w Warszawie przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego policja zatrzymała 15 osób. Mundurowi wystawili 39 mandatów karnych, skierowali też blisko 90 wniosków o ukaranie do sądu. Zarzucają uczestnikom najczęściej udział w nielegalnym zbiegowisku oraz naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. - Środki przymusu bezpośredniego zostały użyte wobec agresywnie zachowującego się tłumu – mówił Sylwester Marczak, rzecznik stołecznych policjantów.

Policja użyła siły w trakcie nocnych protestów. Na ulicy Mickiewicza manifestujący zostali spacyfikowani gazem łzawiącym. KSP przekazała, powołując się na relacje medialne, że funkcjonariusze byli obrzucani kamieniami i jajkami.

W tym przypadku była konkretna agresja, rzucanie kamieniami w stronę policji. Pokazały to media w swoich przekazach – powiedział Sylwester Marczak, rzecznik KSP w Warszawie.

Protesty po wyroku TK. Policja użyła gazu łzawiącego. "Środki adekwatne do sytuacji"

Rzecznik podał, że mundurowi wystawili 39 mandatów karnych, a także 89 wniosków o ukaranie do sądu. W tych przypadkach mówimy o złamaniu przepisów covidowych. Zatrzymano 15 osób. - Nie możemy zapominać o epidemii Covid-19, w związku z czym będą notatki do sanepidu – dodał Marczak.

Zobacz także

- Kiedy mamy kamienie, musimy liczyć się ze zdecydowaną reakcją. To były adekwatne środki użyte do sytuacji – mówił Sylwester Marczak.

Policja stawia manifestantom dwa zarzuty: udziału w nielegalnym zbiegowisku oraz naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Nie podaje środków i sił zaangażowanych w tłumienie protestu.

RadioZET.pl