Zamknij

Zaginione dzieło sztuki odnalezione po 18 latach. Rysunek pochodzi z 1932 roku

22.10.2020 13:01
Skradziony rysunek Jędruś
fot. KRP I

Warszawa. Policjanci ze Śródmieścia we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biurem Kryminalnym KGP zapobiegli sprzedaży wartościowego obrazu skradzionego 18 lat temu z prywatnej kolekcji. Dzieło warte jest kilkadziesiąt tysięcy złotych i zostało namalowane w 1932 roku.

Policjanci przy pomocy pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapobiegli licytacji obrazu, który został skradziony w 2002 roku z prywatnej kolekcji z Warszawy. Aktualnie śledczy ustalają, czy osoba, która dostarczyła dzieło sztuki do domu aukcyjnego, jest odpowiedzialna także za kradzież rysunku.

Warszawa. Policja zabezpieczyła obraz skradziony 18 lat temu 

Skradzione dzieło to rysunek pt. "Jędruś" autorstwa Zygmunta Waliszewskiego z 1932 roku. Obraz został wystawiony za 23000 złotych. W trakcie licytacja jego cena mogła wzrosnąć nawet do 40000 złotych.

Odnalezione dzieło sztuki mogło <<zniknąć>> bezpowrotnie z rynku, dlatego tak ważne było, jak najszybsze jego zabezpieczenie i niedopuszczenie do sprzedaży

Robert Szumiata, KRP I

Tym właśnie zajęli się stołeczni policjanci. Mundurowi postanowieniem Prokuratury Rejonowej w Warszawie prowadzącej śledztwo w tej sprawie wkroczyli do domu aukcyjnego i zabezpieczyli wartościowe dzieło sztuki. Następnie zabytkowy rysunek został przewieziony i zdeponowany w Muzeum Narodowym. Tam pozostanie do czasu zakończenia śledztwa. Później zostanie od zwrócony prawowitemu właścicielowi.

Zobacz także

Aktualnie śledczy ustalają, czy osoba, która dostarczyła rysunek "Jędruś" do domu aukcyjnego ma związek z jego kradzieżą. Jeśli nie — śledczy będą dalej szukać sprawcy.

178-198156
fot. KRP I
178-198155
fot. KRP I

RadioZET.pl/KRP I — Śródmieście