Zamknij

Dane warszawiaków na śmietniku. Notatki straży miejskiej znalazł dozorca

24.08.2020 18:39
Straż miejska
fot. East News/WOJCIECH STROZYK

Praga-Południe. Na jednym ze śmietników dozorca znalazł służbowe notatki straży miejskiej. Można było w nich znaleźć dane mieszkańców. Do sprawy odniosła się straż miejska.

"Do zdarzenia doszło na zamkniętym na klucz śmietniku i nie było żadnych śladów, że ktoś mógł te notatniki przeglądać i posiąść te dane" - cytuje słowa warszawskiej straży miejskiej portal tvnwarszawa.pl.

Warszawa. Na śmietniku znaleziono służbowe notatki straży miejskiej

Jako pierwszy sprawę ujawnił serwis prawo.pl. Podał on, że naruszenie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłosiła inspektor danych osobowych ze straży miejskiej.

Zobacz także

Notatniki zostały znalezione 17 lipca na śmietniku w okolicy ulicy Garwolińskiej na Pradze-Południe. Nie leżały tam długo, maksymalnie kilka godzin

- przekazał w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Jerzy Jabraszko, rzecznik straży miejskiej.

Zobacz także

Notatki zostały znalezione przez dozorcę jednej z kamienic. Zgłosił on sprawę, następnie funkcjonariusze straży miejskiej zabezpieczyli notatki. Aktualnie w straży miejskiej trwa procedura wyjaśniająca zdarzenie.

Dane warszawiaków... na śmietniku

Rzecznik straży miejskiej przekazał także, że śmietnik nie był ogólnodostępny. W ocenie strażnika są niewielkie szanse, że ktoś wcześniej posiadał dane. Dodał on, że na notatkach nie było śladów, aby ktokolwiek miał z nimi styczność.

Zobacz także

Jak poinformował serwis prawo.pl, w notatkach straży miejskich znalezionych na śmietniku są dane, które w większości pochodzą z 2013 roku oraz niektóre z 2016. Są to: imię, nazwisko, imiona rodziców, pesel, numer dowodu osobistego oraz miejsce zamieszkania, opis zabronionego czynu. W notatkach znalazł się także numer prawa jazdy i informacje o zastosowanej przez straż miejską sankcji.

Zobacz także

Jak przekazał Jerzy Jabraszko portalowi tvnwarszawa.pl, dane dotyczą kilkudziesięciu osób. Nie w każdym przypadku zapisane zostały wszystkie informacje. Osoby, których dane były w notatkach wyrzuconych na śmieci, zostały o tym poinformowane. 

RadioZET.pl/tvnwarszawa.pl/prawp.pl