Zamknij

Warszawa rośnie jak na drożdżach. W tym roku powstaną kolejne wieżowce

28.01.2020 16:07
Wieżowce w Warszawie
fot. Shutterstock

Według analityków rynku biurowego w 2020 roku w stolicy Polski będzie dwa razy więcej powierzchni biurowej niż w 2019 roku. W Warszawie padnie nowy rekord. W tym roku dziewięć wieżowców zostanie oddanych do użytkowania.

Jak czytamy na portalu "Wyborczej", w Warszawie jest prawie 5,6 mln m kw. biur. Jednak na potencjalnych najemców czeka tylko 7,8% tej powierzchni. Jest to najniższy współczynnik pustostanów od lat.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Biura wynajmowane są nawet w miejscach, które nie cieszą się najlepszą opinią. Jak informują analitycy firmy JLL, na Służewcu pod koniec 2018 roku wolne było 18,5% powierzchni. Natomiast na koniec 2019 już 16,6%.

Zobacz także

W centrum Warszawy nie da się wynająć dużego biura. Tam wolne pozostaje tylko ok. 5,4% powierzchni biurowej.

Dostępność biur w stolicy, zwłaszcza w centrum, spada już od kilku lat, mimo że ciągle powstają nowe inwestycje – poinformował Mikołaj Sznajder, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych CBRE.

Jak się okazuje, jest to efekt kilku czynników m.in. dobrej sytuacji gospodarczej, rozwoju firm poszukujących większych biur lub bardziej nowoczesnych — dzięki temu mogą wygrać rywalizację o dobrych pracowników.

Zobacz także

Nowe wieżowce w Warszawie

Najprawdopodobniej w 2020 roku w Warszawie do użytku zostanie oddane 423 tys. m kw. w centrum miasta. 50% powierzchni, które będą gotowe w tym roku, są już wynajęte. W 2021 roku gotowe ma być 344 tys. m kw. kolejnych siedzib. W tym roku w Warszawie zostanie oddane do użytku dziewięć wieżowców. Jest to rekord.

Najwyższym budynkiem, który będzie użytkowany jeszcze w tym roku, jest Skyliner. Powstaje on przy Rondzie Daszyńskiego i będzie liczył 295 metrów. Deweloper oferuje 30 pięter o powierzchni biurowej 44 tys. m kw. Cztery piętra przeznaczone zostaną na handel i usługi. Natomiast na 165. piętrze ulokowana zostanie restauracja z panoramą na stolicę. Gotowa będzie pod koniec tego roku.

Zobacz także

Drugi co do wysokości budynek ma liczyć 140 m i budowany jest w pobliżu skrzyżowania ulic Prostej i Żelaznej. Wieżowiec Mennica Legacy Tower ma być gotowy w połowie roku. Niemal cały budynek zajmie mBank.

Dwa budynki 130-metrowe zostaną oddane do użytku już na wiosnę. Ulokowane są wzdłuż ulicy Towarowej, w ramach kompleksu The Warsaw Hub. Obok nich stanie 86-metrowy budynek przy samym rondzie. Znajdować się w nim będą m.in. dwa hotele.

Zobacz także

Kolejny budynek zostanie oddany we wrześniu 2020 roku. Biurowiec Widok Towers buduje się za Rotundą. Znajdzie się w nim 29 tys. m kw. biur. To jednak nie koniec. Wiosną zakończy się budowa dwóch wieżowców (80-metrowego i 90-metrowego). Ulokowane są one naprzeciwko Dworca Centralnego. Jeden z nich będzie biurowcem, natomiast drugi prawie w całości przejmie hotel sieci Nyx.

Kolejny budynek - Varso Tower to wieżowiec powstający przy skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Ma liczyć 230 metrów. Jego iglica będzie miała dodatkowe 80 metrów. Do użytku jednak zostanie oddany w 2021 roku. W tym roku swoje drzwi otworzy natomiast 79-metrowa ulicy "piramida" przy Chmielnej. Budynek ma być prawie w całości wynajęty przez PKO BP. W 2021 roku będą powstawać kolejne wieżowce m.in. 202-metrowy Warsaw Unit i 180-metrowy Generation Park.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza.pl