Zamknij

Elektroniczne kontrole, wzrost cen za postój. Rewolucja w strefie parkowania

02.01.2020 17:17
parkowanie
fot. JAKUB WOSIK/REPORTER

Duże zmiany w strefie parkowania w stolicy. Zarząd Dróg Miejskich wprowadza elektroniczne kontrole w strefie z parkomatami. Już 7 stycznia na ulicach pojawią się specjalne auta.

Rok 2020 ma być rokiem zmian w strefie parkowania. Jak informuje warszawa.wyborcza.pl, urzędnicy od wtorku będą mogli sprawdzić aż 260 zaparkowanych samochodów w ciągu 10 minut. Wcześniej zajmowało to około 1,5 godziny. Kierowców czekają także podwyżki opłat za postój.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Sprawniejsze kontrole w strefie parkowania

Do tej pory w strefie płatnego parkowania ratusz zatrudniał jedynie 50 osób. 260 samochodów były one w stanie sprawdzić w 1,5 godziny. Jak podaje wyborcza.pl, dzięki nowemu systemowi potrwa to tylko 10 minut.

Jak zapowiedziała rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka, system e-kontroli ma być niezwykle wydajny.

Jeśli okaże się, że jakiś kierowca nie zapłacił za postój, automatycznie wyśle mu na adres zameldowania wezwanie do opłaty dodatkowej. Już bez zostawiania informacji za wycieraczką na przedniej szybie – oświadczyła.

Pod koniec każdego dnia system e-kontroli porówna wszystkie dane i wydrukuje dla ZDM wyłącznie numery rejestracyjne gapowiczów, czyli aut, których właściciele nie zapłacili za postój.

Uwzględni kierowców, którzy korzystają z aplikacji mobilnej, i tych, którzy mają abonamenty mieszkańca - dodała Gałecka.

Na ulicach pozostaną również tradycyjni kontrolerzy. Będą się pojawiać tam, gdzie pojazdom z kamerami byłoby trudno manewrować.

Droższe parkowanie

Jak informuje "Stołeczna" przybędzie także stref płatnego parkowania. Do tej pory stolica dysponuje 1690 parkometrami. W 2020 r. liczba ta ma się powiększyć o 600 takich urządzeń. Parkometry staną na Pradze, Powązkach i Woli do linii al. Prymasa Tysiąclecia. 

Jak przypomina dziennik, droższe parkowanie zapowiedział już wcześniej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Stawki parkingowe mają wzrosnąć do prawie 5 zł za pierwszą godzinę w nowej strefie śródmiejskiej i do niemal 4 zł w jej sąsiedztwie. 

Zobacz także

RadioZET.pl/warszawa.wyborcza.pl