Zamknij

Kolejne ognisko koronawirusa w stolicy. Ponad 30 zakażeń wśród cudzoziemców

26.05.2020 19:35
koronawirus
fot. Bartosz Staszewski/East News

Koronawirus w Warszawie. Nowym ogniskiem zachorowań jest ośrodek dla cudzoziemców na Targówku. Potwierdzono tam 32 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Placówka została poddana kwarantannie.

Osoby zakażone koronawirusem to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Hospitalizowane są dwie z nich, a pozostałe objęto izolacją lub kwarantanną.

Objawy COVID-19 u zakażonych cudzoziemców przebiegają łagodnie, wszyscy czują się dobrze. Pracownicy urzędu są w stałym kontakcie z mieszkańcami, prowadzone są także dyżury pod ośrodkiem

- poinformował we wtorek Urząd do spraw Cudzoziemców.

Zobacz także

32 przypadki zakażenia koronawirusem w ośrodku dla cudzoziemców

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ośrodku wprowadzono 14-dniową kwarantannę. Powiadomiono też policję, która sprawuje nadzór nad przebiegiem kwarantanny oraz władze dzielnicy Targówek.

Mieszkańcy ośrodka - jak zaznaczył UDSC - przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych mają zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną oraz wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną.

W razie potrzeby cudzoziemcy otrzymają również wsparcie w zakupie artykułów żywnościowych i innych niezbędnych produktów

- dodał Urząd.

Pierwsze przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u mieszkańców warszawskiego ośrodka stwierdzono w piątek, 22 maja. "W związku z tym niezwłocznie wykonano testy na potwierdzenie obecności wirusa SARS-CoV-2 wśród wszystkich mieszkańców oraz personelu ośrodka. Według stanu na 26 maja 2020 r. potwierdzono 32 przypadki zakażenia" - poinformował Urząd.

W ośrodku dla cudzoziemców na Targówku aktualnie mieszka 111 osób - 38 dorosłych i 73 dzieci - ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce. Jak wskazał Urząd, to jedyna prowadzona przez UDSC placówka, która została przeznaczona do kwaterowania tylko samotnych kobiet i matek z dziećmi.

Zobacz także

Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreślił, że działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa, realizuje od czasu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W ośrodkach dla cudzoziemców odwołano zajęcia grupowe, a mieszkańcom zalecono unikanie zgromadzeń ludzkich.

Wprowadzono restrykcyjne zalecenia dotyczące sprzątania i odkażania powierzchni wspólnych. Cudzoziemcom udostępniono środki do dezynfekcji rąk, maseczki oraz materiały informacyjne w zrozumiałych dla nich językach na temat metod zapobiegania zakażeniu. Dzieci w wieku szkolnym realizowały naukę w formie zdalnej

- poinformował UDSC.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP