Zamknij

Jesteś studentem lub absolwentem Politechniki Warszawskiej? Lepiej zastrzeż dane

Magdalena Barszczak
05.05.2020 15:31
Politechnika Warszawska
fot. LECH GAWUC/REPORTER

Politechnika Warszawska poinformowała o możliwości naruszenia danych osobowych. Uczelnia zamieściła na swojej stronie internetowej komunikat o incydencie, do jakiego doszło 3 maja br. na platformie administracyjnej Ośrodka Kształcenia na Odległość PW (OKNO) i w związku z nim zaleciła zastrzeżenie danych w banku, dowodu i numeru PESEL.

Studiujesz na Politechnice Warszawskiej, jesteś jej absolwentem lub nauczycielem akademickim? Możesz mieć problem. Uczelnia zaleca osobom korzystającym z platformy administracyjnej OKNO zastrzeżenie danych osobowych. "W wyniku zaistniałej sytuacji może nastąpić nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych osób posiadających konta w tym systemie" - czytamy w komunikacie na stronie uczelni.

O wycieku informacji na Politechnice Warszawskiej jako pierwszy poinformował w poniedziałek portal zaufanatrzeciastrona.pl. Dane studentów czy pracowników PW mają być bardzo szczegółowe i sięgać nawet 12 lat wstecz. Podzbiory archiwum dotyczą nawet 2008 roku, czyli absolwentów uczelni.

Według źródła lista ujawnionych informacji jest bardzo szeroka. To m.in. nazwiska, loginy, adresy e-mail, numery telefonu, data urodzenia, narodowość, imiona rodziców, PESEL, NIP, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania, nazwa ukończonej szkoły średniej, hasz hasła czy nr IP logowań.

Zobacz także

Politechnika Warszawska zaleca zastrzeżenie danych

We wtorek na stronie Politechniki Warszawskiej pojawił się komunikat "o możliwości naruszenia ochrony danych osobowych".

Jak czytamy w oświadczeniu, w przypadku studentów mogło dojść do ujawnienia m.in. następujących danych: imię i nazwisko, seria i nr dowodu osobistego, nr PESEL, adres, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, data i miejsce urodzenia, adres e-mail, nazwa użytkownika, telefon oraz nr NIP, jeśli wystawiane zostały faktury.

W przypadku nauczycieli akademickich mogły zostać ujawnione: imię, nazwisko i adres e-mail.

Uczelnia poinformowała na swojej stronie, że w "celu zminimalizowania ewentualnych skutków ujawnienia danych osobowych osoby posiadające konta w systemie OKNO powinny rozważyć podjęcie następujących działań:

  • zastrzeżenie danych w banku,
  • zastrzeżenie dowodu osobistego
  • złożenie zastrzeżenia kredytowego w Biurze Informacji Kredytowej BIK (gwarantujące otrzymywanie alertów w przypadku prób uzyskania kredytu na zastrzeżone dane osobowe)
  • zastrzeżenie numeru PESEL poprzez aktywowanie usługi Bezpieczny Pesel przez CRIF Poland
  • wymianę dowodu osobistego".

Politechnika Warszawska apeluje także o zmianę haseł używanych na platformie administracyjnej OKNO oraz we wszystkich serwisach, gdzie użytkownicy używali tego samego hasła do logowania. Tymczasowo wyłączono "funkcjonalność zdalnych usług platformy administracyjnej Ośrodka Kształcenia na Odległość".

Jak zaznaczono w komunikacie PW, w przypadku, gdy informacja o naruszeniu danych się potwierdzi, osoby pokrzywdzone zostaną poinformowane drogą mailową o charakterze naruszeń, punkcie kontaktowym, możliwych konsekwencjach naruszenia oraz o środkach zaradczych.

Zobacz także

RadioZET.pl