Zamknij

Rowery miejskie wracają. Od kiedy skorzystamy z Veturilo?

Magdalena Barszczak
04.05.2020 10:56
rowery miejskie Veturilo
fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER

Rowery miejskie zostaną przywrócone w Warszawie. W stolicy skorzystać z Veturilo będzie można już 6 maja - informuje "Gazeta Stołeczna". Informację tę potwierdził na konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jednocześnie Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że pojazdy będą dezynfekowane.

Zakaz korzystania z rowerów miejskich wprowadzono 1 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa. W związku z tym Zarząd Dróg Miejskich zlecił firmie Nextbike Polska, operatorowi sytemu Veturilo, zawieszenie funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego.

Decyzja rządu podzieliła warszawiaków. O zniesienie blokady rowerów apelowali do premiera aktywiści miejscy oraz prezydent Warszawy.

Niezrozumiałe jest, że przy wyłączeniu Veturilo i systemów w innych miastach, zakazem nie objęto ani współdzielonych hulajnóg, ani skuterów, ani samochodów. Z literą rozporządzenia zgodne są nawet - choć w Polsce to rzadka usługa - prywatne wypożyczalnie rowerów, działające bez porozumienia z miastem. Zakaz dotknął jedynie usługi miejskiej, która jest uporządkowana, tania i bardzo w Warszawie popularna

- przekonywał Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

"Myślimy, by w krótkim czasie przywrócić rowery miejskie. Najpóźniej w ciągu dwóch tygodni" – zapowiedział z kolei premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, 29 kwietnia.

Wiadomo już, że Veturilo zostaną odblokowane jeszcze w tym tygodniu. Pojazdy będą dezynfekowane przez operatora systemu - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka doprecyzowała, że stanie się to z wtorku na środę.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Veturilo dostępne dla warszawiaków od 6 maja

Jak donosi "Gazeta Stołeczna" w sobotę, 2 maja, w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Zapis w nim mówi o zakazie korzystania z rowerów miejskich do 5 maja. Oznaczałoby to, że od 6 maja warszawiacy znów będą mogli skorzystać z Veturilo.

Informację tę potwierdził w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Z kolei w rozmowie z "GW" Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich podał, że system ma zostać uruchomiony, gdy tylko to będzie możliwe. "Rowery i stacje będą dezynfekowane. Mamy nadzieję, że Veturilo pozwoli odciążyć komunikację miejską, w której obowiązują ścisłe ograniczenia" - dodał Pieńkos.

RadioZET.pl/"Gazeta Stołeczna"