Zamknij

"Nie otworzymy żłobków 6 maja". Trzaskowski: Nie będę narażał życia maluchów

Magdalena Barszczak
30.04.2020 10:27
przedszkole
fot. Piotr Molecki/East News

Żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte w Warszawie 6 maja - poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Włodarz stolicy stwierdził, że "nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie".

Prezydent stolicy przekazał, że bez "szczegółowych wyjaśnień" ze strony rządu i centralnych służb sanitarnych Warszawa nie uruchomi żłobków i przedszkoli 6 maja. Trzaskowski podkreślił, że ogłoszenie otwarcia żłobków i przedszkoli nastąpiło "w szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia", a także bez konsultacji z samorządami.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jestem ostatnim, który chciałby odbierać rodzicom możliwość posłania dzieci do przedszkoli. Chciałbym też, aby nasza gospodarka wystartowała jak najszybciej. Ale tu chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo niemal 60 tysięcy warszawskich dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz 13 tysięcy pracowników przedszkoli i ich rodzin!

- podkreślił prezydent stolicy we wpisie na Facebooku.

Jak zaznaczył, Unia Metropolii Polskich, ale także on sam, wysłali w tej kwestii pismo do premiera, a także do ministrów zdrowia i edukacji.

Zobacz także

Trzaskowski: żłobki i przedszkola nie wystartują 6 maja

Prezydent Warszawy wyliczał swoje wątpliwości dotyczące decyzji władz o uruchomieniu żłobków i przedszkoli 6 maja. "Chcemy wiedzieć, jakie są dokładnie warunki sanitarne, które należy zapewnić dzieciom" - napisał.

Chcemy np. wiedzieć, ile dzieci i ilu opiekunów może przebywać jednocześnie w placówce. Chcemy wiedzieć, kto musi nosić maseczki. Chcemy wiedzieć, jak rząd wyobraża sobie dyscyplinę w zachowywaniu odpowiedniego dystansu między kilkuletnimi dziećmi. Chcemy wiedzieć, jak karmić maluchy, skoro według Sanepidu w parku nie można nawet unieść maseczki, żeby zjeść banana

- wymieniał.

Jak zauważył Trzaskowski, decyzja o "odmrożeniu" przedszkoli i żłobków ogłoszona została "na chwilę przed długim weekendem majowym". Prezydent dodał, że placówki zamknięte od ok. 1,5 miesiąca "mają de facto jeden dzień, aby wcielić w życie zalecenia sanitarne, których nie ma, a miasto musi zapewnić środki ochrony osobistej dla kilkudziesięciu tysięcy osób".

"Jeśli więc pytacie mnie Państwo – warszawianki i warszawiacy – w komentarzach, w wiadomościach prywatnych o to, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: NIE" - czytamy we wpisie.

Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie, jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci. Nie będę narażał życia i zdrowia warszawskich maluchów, pracowników przedszkoli i żłobków bez jasnej rekomendacji ministra zdrowia. 

- podsumował włodarz Warszawy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Facebook