Zamknij

W zoo zmarła Ayana, samica irbisa śnieżnego. Miała powikłania po COVID-19

25.01.2022 17:13

Ayana, samica irbisa śnieżnego z Warszawskiego Zoo zmarła, po długiej i wyczerpującej walce. Przyczyną śmierci Ayany była niewydolność krążeniowo-oddechowa w wyniku powikłań infekcji COVID-19 - poinformowało w poniedziałek warszawskie zoo.

nie żyje Ayana
fot. Warszawskie zoo

Jak podało zoo, Ayana przeszła infekcję układu oddechowego pod koniec listopada 2021 roku. W ramach leczenia podjęto decyzję o przeprowadzeniu testów na SARS-CoV-2. Testy wykazały, że samica miała kontakt z wirusem, lecz nie wydalała go z organizmu, "nie był obecny ani w nosie ani w ślinie - szybkie testy oraz badania PCR wyszły negatywnie" - podało ZOO.

ZOO po otrzymaniu wyników samicy Ayana przeprowadziło testy u samca Jamira, który nie wykazywał żadnych objawów. Samiec Jamir współdzielił wybieg z samicą. "Kot jest cały czas pod baczną kontrolą i troskliwą opieką lekarzy weterynarii i opiekunów" - podało ZOO.

Warszawa. W zoo zmarła samica irbisa śnieżnego. Miała powikłania po COVID-19

Samica została objęta opieką lekarzy i opiekunów, którzy walczyli o jej wyleczenie. Pomagali im w tym specjaliści z różnych dziedzin. "Niestety 17 stycznia doszło do zaostrzenia objawów oddechowych i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Pomimo immobilizacji (unieruchomienia pacjenta na czas badania poprzez podanie leków uspokajających i znieczulających) i próby stabilizacji stanu zdrowia irbisa, ostatecznie Ayana odeszła z powodu niewydolności oddechowej" - poinformowało stołeczne ZOO.

Ayana to nie pierwszy przypadek irbisa śnieżnego u którego stwierdzono koronawirus. Przypadki zakażeń u tych zwierząt stwierdzono w USA, a także w Europie. Zoo poinformowało, że powstała specjalna grupa lekarzy weterynarii zajmująca się tą infekcją u irbisów.

Zgodnie z danym statystycznymi ogrodów zoologicznych koronawirus stwierdzono u takich gatunków zwierząt jak: hiena, lew, lampart, hipopotam, binturong, kotek cętkowany, ostronos, irbis śnieżny, goryl, wydra, puma, mulak białoogonowy, poza tym u łasicowatych i psowatych.

RadioZET.pl/ Paweł Auguff, Wojciech Kamiński (PAP)