Warszawiacy nie chcą już mieszkać w stolicy? Wyprowadzają sie poza miasto

20.01.2020 13:41
Warszawa
fot. Shutterstock

Z danych Urzędu Statystycznego z roku 2006-2016 wynika, że coraz więcej warszawiaków wyprowadza się poza miasto. Powód? Tańsze domy.

Warszawiacy coraz częściej opuszczają miasto, aby za jego granicami kupić dom. Ze wszystkich osób wyprowadzających się ze stolicy, 78% zostało w aglomeracji.

Coraz więcej warszawiaków opuszcza stolicę

Osoby wyprowadzające się z Warszawy najczęściej osiedlali się w Piasecznie (12,3 tys. osób), Markach (5,7 tys.), następnie Ząbkach (5,3 tys.) i Łomiankach (5,2 tys.). Listę zamyka Pruszków (4,1 tys.). Osoby, które opuściły Warszawę, najczęściej chciały zamienić mieszkanie w kamienicy/bloku na domek pod miastem.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Ceny domów poza Warszawą są bardzo konkurencyjne do tych w stolicy. Według raportu US w 2018 roku w Warszawie wybudowano 1248 domów (całorocznych lub letniskowych). Ich średnia cena wynosiła 991,8 tysiąca złotych.

Zobacz także

Ci, którzy marzyli o własnym domu, a nie stać ich było kupić lub wybudować go w stolicy, wybierali nieruchomości pod Warszawą.

I tak w powiecie legionowskim za działkę z domem trzeba było średnio zapłacić 315,2 tysiące złotych. Sprzedano tam 876 domów. W powiecie piaseczyńskim za dom z działką trzeba zapłacić 508,2 tysiąca złotych. Tam swoje cztery kąty kupiło 674 osoby. Najwięcej było trzeba zapłacić w powiecie warszawsko-zachodnim (okolice Ożarowa Mazowieckiego). Sprzedano tam 455 domów — ich średni koszt wynosił 587,8 tys.

Zobacz także

Jak czytamy na portalu Warszawa Nasze Miasto, jednym z najważniejszych powód przeprowadzki warszawiaków poza miasto jest cena nieruchomości.

Nie stać mnie na mieszkanie za 700 tysięcy złotych, a nie chcę kupować kawalerki. Dom tuż za granicami Warszawy można kupić za niewielkie pieniądze. W Warszawie nigdzie nie znajdę mieszkania w cenie 4,5 tys. zł za metr — powiedział serwisowi Warszawa Nasze Miasto Maksym, który wraz z rodziną przeprowadza się z niewielkiego mieszkania na Białołęce do domu pod Warszawą.

W Warszawie za mieszkanie średnio płacimy 523 tysiące złotych.

RadioZET.pl/Urząd Statystyczny/Warszawa Nasze Miasto