Zamknij

Warszawianka Roku 2020. Zaskakujący zwrot akcji. Kto uzyskał tytuł?

Magdalena Barszczak
28.05.2020 14:58
Warszwianka Roku - konferencja
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Konkurs na Warszawiankę Roku był wyjątkowy. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele kobiet było wystawionych na ciężką próbę, dlatego miasto postanowiło w tym roku docenić wysiłki wszystkich warszawianek.

"Tegoroczna edycja konkursu będzie wyjątkowa. Tym razem nie wybieramy jednej kobiety, ale doceniamy wszystkie" - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Tytuł Warszawianki Roku 2020 otrzymały wszystkie mieszkanki stolicy. Jak uzasadniły przedstawicielki ratusza, to dowód uznania dla poświęceń, które ponoszą wszystkie kobiety w czasie epidemii koronawirusa. Wyniki konkursu ogłoszono podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Zobacz także

Warszawianka Roku 2020. Kampania społeczna zamiast wyników konkursu

"Pielęgniarki, opiekunki, nauczycielki, sprzedawczynie, farmaceutki, kucharki i wiele innych kobiet - doceniamy każdą z nich. Dlatego wyjątkowo nie organizujemy plebiscytu. Inicjujemy kampanię społeczną" – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra.

Jak dodała, w tym roku wybór był szczególny ze względu na stan epidemii.

Kobiety musiały sprostać nowej sytuacji, wejść w role, z którymi wcześniej nie miały do czynienia. M.in. musiały pogodzić pracę zdalną z wychowywaniem dzieci, zadbać o zdrowie rodziców - grupy najbardziej zagrożonej przez COVID-19 lub jako lekarki lub pielęgniarki stały na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Postanowiłyśmy zatem, że w tym roku konkurs na Warszawiankę Roku będzie przeprowadzony inaczej, ponieważ to nie jest rok na rywalizację, tylko współpracę, dlatego właśnie chcemy uczcić wszystkie mieszkanki Warszawy

- wyjaśniła.

Zobacz także

Z kolei wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zachęciła mieszkanki stolicy do wzięcia udziału w specjalnym plebiscycie. "W tym roku możemy opowiedzieć nasze historie pod wspólnym hashtagiem #Warszawianka Roku 2020" - mówiła.

Zachęcam, by je śmiało przesyłać do nas w różnej formie - tekstu, zdjęcia czy fragmentu filmu. Miasto będzie publikowało wasze opowieści, które staną się fragmentem historii stolicy

-  dodała.

Mieszkanki Warszawy, które chcą podzielić się swoimi doświadczeniami podczas pandemii, mogą je przesyłać na adres mailowy warszawiankaroku@um.waw.pl, za pomocą mediów społecznościowych - na Facebooku i Instagramie miasta lub wysłać list przy zachowaniu należnych środków bezpieczeństwa na adres biura marketingu miasta (ul. Senatorska 36, 00-095 Warszawa).

Zobacz także

RadioZET.pl