Zamknij

Wirus w Chinach. Lotnisko Chopina w Warszawie zaostrza środki bezpieczeństwa

24.01.2020 14:54
lotnisko Chopina
fot. Marianna OSKO/East News

Lotnisko Chopina wprowadza nowe wytyczne w związku z zagrożeniem koronawirusem z Wuhan. Pasażerowie przylatujący z Chin od piątku proszeni są o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera.

Rzecznik prasowy warszawskiego Lotniska Chopina Piotr Rudzki poinformował, że podróżni przylatujący z Chin od piątku proszeni są o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera.

Zgodnie z zaleceniami światowych organizacji sanitarnych od dzisiaj pasażerowie przylatujący z Chin otrzymują albo podczas lotu od personelu pokładowego, albo bezpośrednio po wylądowaniu kartę, w której wypełniają informacje kontaktowe do siebie. Informują, gdzie planują przebywać w Polsce bądź UE - powiedział rzecznik.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Karta Lokalizacyjna Pasażera - nowe wytyczne na lotnisku Chopina

Na karcie znajdują się zalecenia dla pasażerów na temat zachowania w przypadku zaobserwowania niepojących objawów chorobowych. Informacje przekazywane są potem Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

Dane są gromadzone w związku z rozprzestrzenianiem się groźnego koronawirusa, który wykryto w grudniu w Wuhan. Jak podaje BBC.news, według najnowszych danych w wyniku zachorowania zmarło 26 osób

Odnotowano dwa pierwsze zgony poza prowincją Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan, źródło epidemii. Jedna osoba zmarła w prowincji Hebei, druga w Heilongjiang na północnym wschodzie.

Koronawirus trafił już do co najmniej ośmiu innych krajów: USA, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Singapuru, Wietnamu i Arabii Saudyjskiej (władze ostatniego kraju zaprzeczają).

Eksperci podają, że odnotowanie pierwszego przypadku w Europie to tylko kwestia czasu. Podejrzewa się zachorowania w Szkocji i Finlandii. Osoby z objawami podobnymi do tych z koronawirusem zaobserwowano także na Białorusi. Do tamtejszej lecznicy trafiła pacjentka, która wróciła z Chin z podejrzeniem niedawno zdiagnozowanej choroby zakaźnej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BBC