Zamknij

Ułaskawienie Jana Śpiewaka. Prezydent czeka na opinię

03.02.2020 10:24
Jan Śpiewak
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Wniosek Jana Śpiewaka o ułaskawienie został przekazany do Prokuratora Generalnego. Zgodnie z procedurą, teraz zbierze on informacje w tej sprawie i przedstawi swoją opinię głowie państwa.

Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, wniosek Jana Śpiewaka o ułaskawienie został przekazany do Prokuratora Generalnego. Teraz prezydent czeka na opinię.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Śpiewak został prawomocnie skazany ws. zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Chodzi o reprywatyzację kamienicy przy ul. Joteyki 13 w Warszawie. Według aktywisty córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego miała być kuratorem 118-letniej osoby i przejąć we władanie pół kamienicy.

Na początku 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia orzekł, że działacz jest winny zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Miał zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki na rzecz mecenas.

Obie strony wniosły apelacje. W grudniu Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok niższej instancji. "Sąd uczynił mnie kryminalistą" - skomentował wówczas wyrok. 23 grudnia 2019 roku Śpiewak złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

Zobacz także

"Standardowa procedura"

PAP zapytała rzecznika prezydenta, na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku Śpiewaka. Spychalski odparł, że zgodnie z procedurą wniosek Śpiewaka został przekazany do Prokuratora Generalnego.

To jest standardowa procedura trybu prezydenckiego, taka jak w innych przypadkach - czyli Prokurator Generalny zbiera teraz informacje i przedstawi je prezydentowi, jak tylko je zbierze, czyli (przedstawi) opinie - powiedział Spychalski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP