Zamknij

Wycinka drzew nad Wisłą wstrzymana. Prezydent rozmawiał z aktywistami

04.02.2020 11:06
protest przeciw wycince drzew
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Miasto wstrzymało tymczasowo wycinkę drzew na Wybrzeżu Helskim związaną z budową inwestycji przeciwpowodziowej. Rozmowy z aktywistami zapowiedziano na piątek - poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

W poniedziałek mieszkańcy Warszawy oraz aktywiści protestowali nad Wisłą w okolicach Parku Linowego ws. wycinki 500 drzew na terenie, który należy do obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Przypomnijmy, miasto planowało je wyciąć w związku z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które miałoby powstać od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Urzędnicy obiecywali w zamian tyle samo nasadzeń, jednak to nie przekonało protestujących. Zdaniem radnego Pragi-Północ Grzegorza Walkiewicza wycinka spowodowałaby nieodwracalne straty dla warszawskiej przyrody.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Domagamy się wstrzymania przebudowy Wybrzeża Helskiego, której ma towarzyszyć budowa wału przeciwpowodziowego. Inwestycja ma być realizowana kosztem 500 drzew i kilkudziesięciu tysięcy krzewów rosnących na cennym przyrodniczo obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły - brzmi treść petycji, którą podpisało już prawie 8 tys. osób.

Wywołany do tablicy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w poniedziałek zabrał głos w tej sprawie na Facebooku. Wyjaśnił, że poszukuje możliwości ograniczenia wycinki, jednak - jak podkreślił - najważniejsze dla niego jest bezpieczeństwo mieszkańców Pragi i Białołęki oraz zwierząt z warszawskiego ZOO.

Jeśli za kilka lat Wisłą zejdzie wielka fala powodziowa, a Praga nie będzie miała w tym miejscu ochrony, dojdzie do tragedii. Bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków jest w tej sprawie najważniejsze, ale ograniczymy naszą ingerencję w przyrodę do koniecznego minimum - napisał.

Prezydent wyjaśnił, że wycinka drzew jest podyktowana konstrukcją i sposobem budowy muru, który będzie wchodził wgłąb ziemi nawet na 13 metrów. Przy okazji Trzaskowski zdementował informację, jakoby w miejscu wycinki miał powstać parking.

Wycinka drzew nad Wisłą tymczasowo wstrzymana

We wtorek rano doszło do spotkania prezydenta z aktywistami. Na miejsce protestu przyjechała także dyrektorka-koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman. Jak poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, w wyniku rozmów zdecydowano o tymczasowym wstrzymaniu wycinki i rozpoczęciu rozmów nad możliwymi zmianami w inwestycji.

Wycinka nad Wisłą wstrzymana! Będą rozmowy w formule okrągłego stołu nad zmianami w inwestycji. [...] Rozmowy mają się rozpocząć w piątek rano. Wierzymy że przyniosą dobry rezultat dla przyrody i bezpieczeństwa mieszkańców - czytamy na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN Warszawa