Zamknij

Wypadek na Bielanach wstrząsnął całą Polską. Oskarżony nie odpowie za zabójstwo?

12.11.2021 19:29
Wypadek na ul. Sokratesa. Oskarżony nie odpowie za zabójstwo?
fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News, wypadek na Bielanach w 2019 roku

Nie zabójstwo, a nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym – o taką zmianę czynu wniosła w sądzie obrona Krystiana O., który w 2019 roku potrącił na śmierć 33-letniego mężczyznę. Pieszy w ostatniej chwili uratował życie małego dziecka w wózku.

Wypadek na ulicy Sokratesa w Warszawie wstrząsnął całą stolicą i Polską. Kierowca pomarańczowego bmw pędził na warszawskich Bielanach ponad 136 km/godz., gdy potrącił na "pasach" 33-latka. Mężczyzna zginął na miejscu.

Proces w sądzie w tej sprawie dobiega właśnie końca. TVN Warszawa podaje, że obrońcy oskarżonego Krystiana O. wnieśli o zmianę kwalifikacji czynu – z zabójstwa na nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Wypadek na Bielanach. Oskarżony nie odpowie za zabójstwo? 

Obrona oskarżonego podkreślała, że nie ma przesłanek, aby oskarżać go o zabójstwo z zamiarem ewentualnym. - Nie było czerwonego światła nadawanego dla O., nie kontynuował jazdy z ogromną prędkością w sytuacji dostrzeżenia zagrożenia w postaci możliwości potrącenia pieszego i wreszcie podjął manewr obronny hamowania, co absolutnie wyklucza kwalifikację z artykułu 148 Kodeksu karnego - stwierdził podczas mowy końcowej mecenas Tomasz Ode, cytowany przez TVN Warszawa.

Prokuratura oskarżyła O. o zabójstwo z zamiarem ewentualnym. W piątek 12 listopada w Sądzie Okręgowym w Warszawie strony wygłaszały mowy końcowe w tej sprawie. Wyrok może zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Jeśli sąd uzna przesłanki obrony Krystiana O., będzie to oznaczało, że pirat drogowy może zostać skazany maksymalnie na 8 lat więzienia. Prokurator domaga się oskarżonego 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/TVN Warszawa