Zamknij

Warszawiakom nie podobają się podwyżki za wywóz śmieci. Napisali petycję

25.02.2020 14:10
Podwyżki za wywóz śmieci
fot. East News/Wojtek Laski

W związku ze zbliżającą się podwyżką opłat za wywóz śmieci w Warszawie powstała petycja do prezydenta Warszawy i rady miasta z żądaniem obniżenia podwyżek cen za wywóz śmieci i sposób naliczania opłat, które mają wejść w życie z początkiem marca 2020 roku.

Od marca tego roku mieszkańcy Warszawy za wywóz śmieci zapłacą więcej. Niektórzy twierdzą, że podwyżki są "drastyczne" i naliczane w niesprawiedliwy sposób. Autorzy petycji wspominają, także o tym, że ceny za wywóz odpadów są nieuzasadnione ekonomicznie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Nie trzeba być wielkim ekonomistą, aby zauważyć, że w naszym kraju ceny towarów i usług nie zmieniają się w tempie kilkaset procent +, jak to zastosowano w zmianie cen na wywóz śmieci przez Radę M. St. Warszawy w uchwale z dn. 12.12.2019 r.

Zobacz także

W 2019 roku opłaty pokrywały koszt wywozu śmieci. Natomiast w 2020 roku wprowadzone podwyżki wyniosły kilkaset procent. Dziwi to wielu mieszkańców Warszawy.

Należy zakasać rękawy i sprawdzać ile osób mieszka w danym lokalu. Po pierwsze poprosić mieszkańców (oświadczenie właściciela) o aktualne dane osób mieszkających w lokalach. Wystarczy porównać ilość osób zameldowanych i zgłoszonych do opłat. Jeśli jest różnica, poprosić o wyjaśnienia gdzie osoba, która nie płaci, zamieszkuje i gdzie płaci za śmieci. W pierwotnym zgłoszeniu do opłat była zawarta odpowiedzialność karna za nieprawdziwe dane. I karać nieuczciwych. A wystarczy sprawdzić tylko kilka procent lokali na początek

- apelują pomysłodawcy.

Zobacz także

Zwracają oni uwagę także na to, że przepisy w zakresie segregacji śmieci ciągle się zmieniają. W związku z tym w wielu miejscach w stolicy problem jest dotrzeć do odpowiedniego pojemnika. Wiele osiedli wygląda jak "śmietnisko z kilkoma kontenerami na zewnątrz śmietnika".

Oprócz tego w Warszawie brak jest butelkomatów i puszkomatów, które wydawałyby kupony na zniżki w sklepach (tak jak to funkcjonuje w innych państwach). A przecież około 30% odpadów to butelki po napojach (plastikowe i szklane).

Całość petycji możecie przeczytać i podpisać tu.

RadioZET.pl