Zamknij

Zabójstwo 16-latka w szkole w Wawrze. Emil B. odpowie jak dorosły

17.12.2019 11:38
zabójstwo 16-latka
fot. Piotr Molecki/East News

Dziewięciokrotnie ugodził nożem starszego kolegę. Jest akt oskarżenia ws. zabójstwa w wawerskiej podstawówce. Nie będzie taryfy ulgowej dla Emila B. Prokuratura nie ma wątpliwości - 15-latek działał w zamiarze bezpośrednim.

- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Emilowi B. w sprawie zabójstwa w szkole w Wawrze. B. dziewięciokrotnie ugodził nożem o rok starszego kolegę - powiedział Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Zobacz także

W poniedziałek akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Prokurator zarzuca Emilowi B. popełnienie zbrodni zabójstwa w zamiarze bezpośrednim.

Planował zabójstwo

Śledczy ustalili, że 15-latek przygotowywał się do popełnienia przestępstwa i spodziewał się konsekwencji. W korespondencji telefonicznej ze znajomymi opisywał prawdopodobne następstwa zbrodni - pobyt na izbie dziecka i w zakładzie poprawczym.

Emil B. miał być pod wpływem substancji psychoaktywnych, choć - jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga - zgodnie z opinią psychiatrów - w momencie popełnienia zbrodni nastolatek był w pełni poczytalny.

Zobacz także

Odpowie jak dorosły

Zarzut zabójstwa Emil B. usłyszał pod koniec października. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Jak poinformował Saduś, wobec 15-latka nadal jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na początku października Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe zdecydował, że Emil B. będzie odpowiadał za zabójstwo jak dorosły. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Sąd oddalił wszystkie zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego, co oznacza, że będzie prowadzone postępowanie i będzie odpowiadał na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie karnym, potocznie mówiąc jak dorosły - przekazał sędzia Marcin Kołakowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Do tragedii doszło 10 maja 2019 roku. 15-letni Emil B. śmiertelnie ranił nożem 16-latka w szkole w Wawrze. Chłopiec nie przeżył. Po tragedii Emil B. został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Poddano go obserwacji psychiatrycznej.

RadioZET.pl/PAP

C