Zamknij

Zaginiony podczas wojny obraz pojawił się... na aukcji

30.01.2020 15:07
obraz
fot. Pixabay.com

W domu aukcyjnym w Warszawie pojawił się obraz Jana Styki. Dzieło to widniało w bazie strat wojennych. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

"Neron w Baiae" w czasie wojny zaginął z prywatnej kolekcji. Jak informuje "Rzeczpospolita", prokurator zdjął go z aukcji. Obraz Jana Styki został zdeponowany w Muzeum Narodowym.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Obraz olejny Jana Styki to jedna z ilustracji do powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis". Przedstawia Nerona wraz z tygrysem w miejscowości Baiae na terenie Ancjum

Pod koniec poprzedniego roku został on wystawiony na sprzedaż w jednym ze stołecznych domów aukcyjnych. Jego cena mogła się wahać od 350 do 450 tys. zł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Historycy sztuki wytropili dzieło zaginione podczas wojny

Dzieło wypatrzyli historycy sztuki, którzy zajmują się poszukiwaniem zabytków utraconych w czasie wojny. Informacja trafiła do Ministerstwa Kultury. To tam mieści się specjalna komórka tropiące takie dzieła sztuki.

Noty o tym, że jest on poszukiwany, nie znaleźliśmy jednak w internetowej bazie dzieł utraconych. To może tłumaczyć, dlaczego dom aukcyjny mógł nie być świadomy, że obraz jest poszukiwany - wyjaśnia "Rz".

Jak zapewnia resort kultury, dzieło jest zarejestrowane w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod numerem 3832.

Jak wyjaśnił Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, sprawą przywłaszczenia zajęli się śledczy z prokuratury rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"/PAP