Zamknij

Zakaz aborcji. Jeden ze szpitali już odmawia zabiegu przerwania ciąży

26.10.2020 10:42
Aborcja eugeniczna
fot. East News/Jakub Kaminski

Zakaz aborcji. Po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie odmawia kobietom aborcji ze względu na ciężkie wady płodu. Dyrekcja placówki zaleciła lekarzom to jeszcze przez opublikowaniem wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie już zaleca lekarzom wstrzymanie się od zabiegów przerywających ciąże ze względu na ciężkie wady płodu. O zmianach kierujący oddziałem ginekologiczno-położniczym dowiedział się z listu od dyrekcji placówki.

Wyrok TK. Szpital Bielański już odmawia aborcji eugenicznej

Treść listu od dyrekcji szpitala do lekarza, który kieruje oddziałem ginekologii i położnictwa w Szpitalu Bielańskich opublikowany został przez Radio TOK FM w weekend. "W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego zwracam się do Pana Profesora o niewykonywanie w ramach działalności leczniczej i terapeutycznej w Klinice Ginekologii i Położnictwa aborcji w przypadku ciężkich wad płodu (…)" – cytuje fragment listu Radio Tok FM.

Zobacz także

Szpital Bielański w Warszawie jest jedną z pierwszych placówek w Polsce, która po ponad 20 latach wykonywania tak zwanego kompromisu aborcyjnego, odmawia kobietom usunięcia ciąży ze względu na wady płodu.

Stanowisko władz miasta

"Do czasu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego miejskie szpitale, w tym szpital Bielański, będą pomagać pacjentkom. Kobiety mogą skorzystać z porady lekarzy bez klauzuli sumienia" – przekazała w poniedziałek na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zobacz także

W związku z tą decyzją od czwartku w całej Polsce trwają protesty. W poniedziałek przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziały blokadę nie tylko stołecznych ulic, ale tych w całym kraju.

RadioZET.pl/Radio TOK FM/PAP