Zamknij

Źle segregujesz śmieci? Miasto ich nie odbierze i zostawi naklejkę ostrzegawczą

23.12.2019 12:09
śmieci
fot. Mateusz Grochocki/East News

Nowe zasady segregowania odpadów obowiązują już od prawie roku. Nie wszyscy mieszkańcy są jednak zdyscyplinowani, a do kontenerów na określony rodzaj śmieci trafiają odpady zmieszane. Miasto ruszyło więc z nową akcją informacyjną.

Obecnie mieszkańcy segregują odpady do pięciu pojemników: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio oraz zmieszane. Nowy regulamin wszedł w życie na początku 2019 roku. Niestety, nie wszyscy stosują się do zasad. To właśnie dla nich miasto wymyśliło specjalne naklejki.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Dwa rodzaje naklejek

Na pojemnikach czy workach pojawią się wlepki informujące o "zmieszaniu różnych frakcji odpadów" lub o tym, że "odpad nie jest odbierany w systemie”.

Jeśli operatorzy odbierający odpady zauważą, że w pojemniku znajdują się nieodpowiednie surowce np. w „metalach i tworzywach sztucznych” są kartony czy zepsuta żywność, mogą oznaczyć pojemnik lub worek specjalną naklejką informującą o zmieszaniu frakcji. Takie oznakowanie to sygnał, że operator odbierze źle posegregowane surowce w dniu odbioru odpadów „zmieszanych” - czytamy na stronie czysta.um.warszawa.pl.

śmieci
fot. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Drugi rodzaj naklejek pojawi się na kontenerze, w którym znajdzie się odpad niepasujący do systemu, np. gruz czy elektrośmieci, które nie powinny znaleźć się w żadnym z pojemników. Zarówno odpady komunalne, jak i elektroodpady, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Ratusz przypomina także, że mieszkańcy mogą sprawdzić, do którego pojemnika wyrzucić produkowane przez siebie odpady. Jeśli nie jesteśmy pewni, który kontener jest właściwy, możemy użyć specjalnie przeznaczonej do tego wyszukiwarki: #SegregujNa5 na stronie segregujna5.um.warszawa.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/czysta.um.warszawa.pl