Zamknij

Żłobki w Warszawie tylko dla zaszczepionych dzieci. MEN ma wątpliwości

03.02.2020 16:07
żłobki
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Od nowego roku żłobki w Warszawie przyjmują tylko dzieci z kartą szczepień. Podobna sytuacja jest w innych samorządach w Polsce. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło wątpliwości w tej sprawie. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Od stycznia z bezpłatnych miejsc w stołecznych żłobkach mogą skorzystać tylko dzieci, które są zaszczepione. Pomysł ten popiera większość rodziców, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez miasto. 90 procent warszawiaków nie zgadza się, by nieszczepione dzieci przebywały w miejskich placówkach.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Według RPO rozwiązania prawne przyczyniające się do mobilizowania rodziców do szczepienia dzieci zasługują na aprobatę. Muszą być jednak zgodne z konstytucyjnym standardami ochrony praw i wolności.

Zobacz także

Stanowisko MEN ws. żłobków dla zaszczepionych dzieci

Teraz głos w sprawie zabrało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, resort wyraził wątpliwości ws. wprowadzenia przepisów przyznających pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków i przedszkoli dzieciom zaszczepionym.

Jeśli kandydaci do żłobka mają równą liczbę punktów w pierwszym etapie rekrutacji, brane są pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący.

Zdaniem MEN kryteria te powinny mieć na uwadze jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka i rodziny oraz lokalne potrzeby społeczne.

Minister Edukacji Narodowej nie widzi wystarczającego uzasadnienia wprowadzenia na poziomie przepisów ustawowych zmian w kryteriach rekrutacji do publicznego przedszkola - czytamy w uzasadnieniu.

MEN już w 2019 roku oświadczyło, że pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli dzieciom zaszczepionym może być ograniczeniem konstytucyjnego prawa równego dostępu do nauki.

Zobacz także

RadioZET.pl/Portalsamorzadowy.pl