Zamknij

Sprzątał w ogrodzie, jego psy dziwnie się zachowywały. W trawie buszowała...żmija

Redakcja
08.05.2019 21:25
Wąż
fot. Straż Miejska Warszawa

Mieszkaniec Białołęki w przydomowym ogródku znalazł żmiję zygzakowatą długości około metra. Dorodny gad został odłowiony przez Ekopatrol, który wypuścił go do lasu. Jerzy Jabraszko z warszawskiej straży miejskiej podkreśla - gdy natkniemy się na węża, powinniśmy poprosić o pomoc fachowców.

Jak poinformował w środę PAP inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego warszawskiej straży miejskiej, zainteresowanie mężczyzny wzbudziło zachowanie psów, które dawały znaki, że coś znalazły w trawie. Mężczyzna poprosił o pomoc straż miejską. Przybyły na miejsce Ekopatrol stwierdził, że jest to dorodny okaz żmii zygzakowatej o długości około metra (zazwyczaj te gady dorastają do 90 cm długości. Niezwykle rzadko zdarza się, by długość ich ciała przekraczała metr). Nie wiadomo, jak znalazła się na prywatnej posesji.

Wąż w ogrodzie na Białołęce

Strażnicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu odłowili gada i po sprawdzeniu, że nie jest ranny – przewieźli go i wypuścili do środowiska naturalnego - do pobliskiego lasu. Jabraszko podkreśla, że jeśli natkniemy się na węża w swoim ogródku, powinniśmy wezwać straż miejską. Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gatunkiem węża występującym w Polsce.

Zobacz także

Jak powiedział w rozmowie z PAP Edward Marszałek z Lasów Państwowych, wiosną żmije można spotkać częściej, bo trwa ich okres godowy. Jak dodał, dla żmij miejscem rozrodu mogą być nawet przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami w nich stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne.

Ukąszenie żmiji zygzakowatej groźne dla dzieci bądź osób po alkoholu

Potencjalne ofiary żmija ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. "Żmije zwykle atakuje odruchowo, gdy nie mają możliwości ucieczki" - dodał Marszałek. Jej ukąszenie nie boli. Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach. Jad działa głównie na układ nerwowy.

Zobacz także

Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Ukąszenia mogą być rzeczywistym zagrożeniem dla życia dzieci, bo toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Jad żmii jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

RadioZET.pl/PAP