Warszawska szkoła musi przeprosić ucznia za homofobię. Pierwszy taki wyrok w Polsce

Redakcja
13.12.2017 20:45
Warszawska szkoła musi przeprosić ucznia za homofobię. Pierwszy taki wyrok w Polsce
fot. Screen ze strony internetowej szkoły

Jest prawomocny wyrok w sprawie prześladowania ucznia z powodu jego orientacji seksualnej. Szkoła, do której chodził gnębiony nastolatek, została zmuszona publicznie go przeprosić.

Zagłosuj

Uważasz, że wyrok sądu jest słuszny?

Liczba głosów:

Jakub, uczeń jednej ze szkół średnich w Warszawie miał być gnębiony w szkole. – Koledzy wyzywali go od „pedałów", „ciot" i „pedofili". Wyśmiewali i obrzucali resztkami owoców, gumkami i długopisami – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Trzy lata po skończeniu szkoły przez Jakuba, sprawa trafiła do sądu.

Horror nastolatka w szkole średniej

Jak podaje Kampanii Przeciw Homofobii, pozew przeciwko szkole średniej, zawierał zarzut naruszenia jego dóbr osobistych. Zgłaszając sprawę do sądu, Jakub domagał się publicznych przeprosin.

Finał w sądzie

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że szkoła naruszyła osobiste dobra absolwenta szkoły i nakazał placówce publikację przeprosin. – To co jest w tym rozstrzygnięciu szczególnie istotne, to nazwanie przez sąd problemu homofobii po imieniu oraz przypomnienie, że do obowiązków szkół publicznych należy aktywne przeciwdziałanie temu zjawisku – mówi adwokat Paweł Knut cytowany przez rp.pl.

Publiczne przeprosiny

Finalnie szkoła umieściła na swojej stronie internetowej przeprosiny. Oto ich treść:

Przepraszamy Jakuba L. za to, że w okresie od września 2011 roku do czerwca 2012 roku, gdy był uczniem Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Majdańskiej 30/36 w Warszawie, na terenie szkoły dopuszczano się naruszenia dóbr osobistych Jakuba L. z powodu jego orientacji homoseksualnej, a mianowicie jego integralności cielesnej, godności, czci. Władze Szkoły.

RadioZET.pl/rp.pl/Kampanii Przeciw Homofobii/strz