Waszczykowski: Unii dwóch prędkości nie będzie

Redakcja
24.03.2017 21:01
Witold Waszczykowski
fot. Maciej Stanik/East News

Unii Europejskiej dwóch prędkości nie będzie, bo to oznacza zmianę traktatów, a traktaty zmienia się poprzez konsensus; Polska będzie miała wpływ na to, jak te nowe traktaty będą negocjowane - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Podczas piątkowego wywiadu w Polsat News szef MSZ był pytany m.in. o kwestię dwóch prędkości w Unii Europejskiej, w kontekście propozycji powtarzanych przez niektóre państwa Europy Zachodniej. "Nie będzie (takich zmian) dlatego, że stworzenie Unii dwóch prędkości, czy wielu prędkości oznacza zmianę traktatów. Traktat zmienia się poprzez konsensus, wszyscy muszą się wypowiedzieć. Jeśli będzie próba otworzenia traktatów (...), to my będziemy mieli na to wpływ, jak te nowe traktaty będą negocjowane" - wskazał.

Waszczykowski odniósł się też do kwestii Brexitu. Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy Unii Europejskiej Tim Barrow powiadomił w poniedziałek unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Zobacz także

- Dla nas Brexit to nie jest tylko rozwód z Wielką Brytanią, to są nowe relacje z Wielką Brytanią po wyjściu. To też pewna refleksja, to jest reforma Unii Europejskiej - stwierdził Waszczykowski.

Szef MSZ zastanawiał się, dlaczego UE, która przez ostatnie lata myślała o rozszerzeniu, nagle traci drugą gospodarkę Europy. - To znaczy, że coś złego dzieje się w Unii Europejskiej i my chcemy dyskusji na temat reformy - wskazał.

RadioZET.pl/PAP/MaAl