Waszczykowski: Zrobimy wszystko, żeby nie doszło dziś do wybrania szefa RE

Redakcja
09.03.2017 09:17
Witold Waszczykowski
fot. Maciej Stanik/East News

- Nie ma potrzeby wybierania dziś szefa Rady Europejskiej i będziemy robili wszystko, aby do tego głosowania nie doszło - podkreślił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Dodał, że szczyt może być zagrożony, jeśli głosowanie w czwartek będzie "forsowane na siłę".

- Przekazaliśmy sygnał stronie niemieckiej, że nie ma potrzeby dzisiaj wybierać przewodniczącego Rady Europejskiej. Jeśli są zastrzeżenia, jeśli są różni kandydaci, bo być może ktoś Donalda Tuska zgłosi, to odłóżmy sprawę. Jego kadencja kończy się z końcem maja, jest więc ponad 2,5 miesiąca na to, żeby się zastanowić, dopracować procedurę - powiedział Waszczykowski w TVN24.

Zagłosuj

Kto byłby korzystniejszym dla Polski szefem RE?

Liczba głosów:

Szef polskiej dyplomacji dodał, że "będziemy robili wszystko, aby do tego głosowania nie doszło". - Będziemy informować naszych partnerów, że cały szczyt jest zagrożony, jeśli będą forsować na siłę głosowanie dzisiaj - podkreślił.

Kandydat polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz Wolski nie został zaproszony przez Prezydencję Maltańska, która organizuje unijny szczyt. Po prostu nie ma takiej procedury. Premier Beata Szydło zapowiedziała rozmowy z przywódcami unijnymi właśnie na ten temat.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP/MaAl