Zamknij

Waszczykowski będzie reprezentował Polskę na szczycie klimatycznym w Paryżu

Redakcja
09.12.2017 00:02
Waszczykowski będzie reprezentował Polskę na szczycie klimatycznym w Paryżu
fot. PAP

W związku z dymisją premier Beaty Szydło, Polskę na unijnych rozmowach w Paryżu poświęconych sprawom klimatycznym reprezentować będzie szef MSZ Witold Waszczykowski - poinformował PAP resort dyplomacji.

Polskę na zbliżającym się szczycie miała początkowo reprezentować premier Szydło. W czwartek Komitet polityczny PiS przyjął jej rezygnację z funkcji premiera i wysunął na to stanowisko kandydaturę dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. W piątek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera.

Szczyt klimatyczny w Paryżu ma się odbyć w najbliższy wtorek i mają na nim zapaść decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.
Jego zwołanie zapowiadał na początku lipca podczas szczytu G20 w Hamburgu prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zagłosuj

Jesteś zadowolony/a z pracy ministra Waszczykowskiego?

Liczba głosów:

"Zwołam szczyt w celu podjęcia dalszych działań w zakresie klimatu, zwłaszcza w aspekcie finansowym" - mówił wówczas Macron. Sprecyzował, że celem tego drugiego szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zmobilizowanie funduszy prywatnych i publicznych na projekty wynikające z zobowiązań krajów, podjętych w ramach porozumienia paryskiego.

W komunikacie końcowym lipcowego szczytu G20 w Hamburgu podano, że 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia, czyli zapowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa wyjście USA z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu przyjętego w grudniu 2015 roku. Jednocześnie potwierdzili oni, że paryskie porozumienie jest "nieodwracalne".

RadioZET.pl/pap/maal