Zamknij

Waszczykowski mówi, kto jest naszym sojusznikiem gospodarczym. To Niemcy

Redakcja
10.02.2017 09:08
Witold Waszczykowski
fot. PAP

- W kwestiach bezpieczeństwa sojusznikami Polski jest USA i Wielka Brytania, w kwestiach gospodarczych Niemcy - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Witold Waszczykowski był pytany w Telewizji Republika o to, jakie państwa są obecnie dla Polski sojusznikami w Europie. Jako strategiczne dla polskiego bezpieczeństwa wymienił Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię.

Zagłosuj

Czy Polska gospodarka zyskuje dzięki Niemcom?

Liczba głosów:

- Na temat bezpieczeństwa europejskiego rozmawiamy też z krajami spoza Europy - Stanami Zjednoczonymi, bo traktujemy Stany Zjednoczone również jako mocarstwo europejskie. Chociaż leży na innym kontynencie, poza Europą, to jednak ma olbrzymie wpływy, olbrzymie instrumenty oddziaływania na Europę, chociażby przez stacjonowanie wojsk amerykańskich w Europie - argumentował minister.

Dodał, że w kwestii bezpieczeństwa europejskiego partnerem dla nas jest też Wielka Brytania. Podkreślił, że królestwo nie opuściło jeszcze Unii Europejskiej i proces ten zajmie kilka lat, a nawet jeśli wyjdzie z Unii Europejskiej, to będzie w dalszym ciągu państwem europejskim, będzie miała ważne wpływy w Europe i to w dalszym ciągu będzie jedna z największych gospodarek świata, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, mocarstwo nuklearne, więc wpływ na bezpieczeństwo europejskie będzie miała olbrzymi.

Z kolei w kwestiach gospodarczych głównym partnerem dla Polski, zdaniem Waszczykowskiego, są Niemcy. Przypomniał, że "handel między Polską a Niemcami dosięga 100 mld euro rocznie".

- Uczestniczyłem w kilku rozmowach z panią Merkel w czasie tej wizyty i ostatnia część to była dwugodzinna kolacja na której spotkaliśmy się w bardzo wąskim gronie, i powiem, że w swojej karierze zawodowej to była jedna z najciekawszych rozmów. Bardzo rzeczowa, gdzie rozmawialiśmy o tym, jak wygląda sytuacja w Unii Europejskiej, jak wybrnąć z tych problemów. Powiem szczerze, że była daleka od dyplomatycznych sloganów, rozmawialiśmy szczerze do bólu o tym jak zreperować Unię - mówił.

RadioZET.pl/PAP/MaAl